Oświadczenie złożone przez zleceniobiorcę z Ukrainy ma wpływ na jego rezydencję podatkową

Sławomir Liżewski

Autor: Sławomir Liżewski

Dodano: 2 czerwca 2022

Wystarczy oświadczenie złożone przez zleceniobiorcę z Ukrainy, że jego ośrodek interesów życiowych znajduje się w Polsce lub przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni, aby traktować go jako polskiego rezydenta podatkowego. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 kwietnia 2022 r. (sygn. 0115-KDIT1.4011.68.2022.1.MN)

Tak stwierdził dyrektor KIS w przywołanej interpretacji, który potwierdził prawidłowość postępowania występującego często w praktyce. Wystarczy więc oświadczenie złożone przez cudzoziemca będącego zleceniobiorcą przy zaufaniu zleceniodawcy do takiego oświadczenia, aby traktować go jak polskiego podatnika.

Jak wiadomo, miejsce zamieszkania na terytorium Polski decyduje o zakresie obowiązku podatkowego: osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania w Polsce są objęte nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, czyli są polskimi rezydentami podatkowymi, zaś te, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania, podlegają w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli są nierezydentami.

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się osobę fizyczną, która (art. 3 ust. 1a ustawy o PIT):

1)    posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2)    przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jeżeli chodzi o nierezydentów, podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Polski przez te osoby przychodów m.in. z tytułu umowy zlecenia wynosi 20% przychodu. Przy czym, takie zasady opodatkowania stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska. Jednak zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

To są zasady dotyczące nierezydentów, jednak część obcokrajowców pracujących w Polsce staje się polskimi rezydentami w przypadku spełnienia jednego z przytoczonych wyżej dwóch warunków decydujących o miejscu zamieszkania w Polsce. Jeżeli cudzoziemiec staje się polskim rezydentem podatkowym wówczas zleceniodawca potrąca zaliczki na podatek zgodnie z art. 41 ustawy o PIT.

Konsekwencje interpretacji dla pracodawcy W przypadku, gdy zleceniobiorca z Ukrainy, niebędący obywatelem RP, złoży oświadczenie, w którym oświadczy, że:

  • jego centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) mieści się w Polsce,
  • przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym

– zleceniodawca działający w zaufaniu do treści oświadczenia będzie mógł traktować go od początku jako polskiego rezydenta podatkowego, a w konsekwencji zleceniodawca, jako płatnik, będzie obowiązany do poboru zaliczek na poczet podatku dochodowego na zasadach ogólnych, czyli zgodnie z art. 41 ustawy o PIT.

Na marginesie trzeba przypomnieć, że analogiczny przepis przewidziano dla obywateli Ukrainy, którzy są uchodźcami w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Zgodnie z art. 52zj ustawy o PIT, w przypadku przebywających legalnie na terytorium Polski obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, spełnienie warunku dla celów uznania miejsca zamieszkania w Polsce dotyczącego posiadania w Polsce ośrodka interesów życiowych w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. stwierdza się na podstawie pisemnego oświadczenia tej osoby o posiadaniu na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodka interesów życiowych).

Autor: Sławomir Liżewski
Słowa kluczowe:
Zleceniobiorca z Ukrainy

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej