umowa o dzieło

Szkolenie online: Umowy o dzieło – obowiązki wobec ZUS i formularz RUD

W Twojej firmie zawierane są umowy o dzieło? Jeśli tak, wcześniej czy później zostaną one skontrolowane przez ZUS? Czy wiesz, jak wybronić umowę o dzieło podczas kontroli ZUS? Wysłuchaj wideoszkolenia. Pamiętaj: jeżeli przedmiotem umowy jest usługa, to nie jest dzieło. Tym bardziej jeżeli przedmiotem umowy są czynności powtarzalne, dana umowa nie może być dziełem.

Umowa o dzieło, podobnie jak zlecenia, jest umową nazwaną, uregulowaną w Kodeksie cywilnym (art. 627–646). Umowę o dzieło zdefiniowano w art. 627 Kodeksu cywilnego jako zobowiązanie do wykonania oznaczonego dzieła za wynagrodzeniem zależnym od wartości dzieła (art. 628 § 1, art. 629, art. 632 Kodeksu cywilnego). W literaturze definiuje się ją jako umowę o świadczenie usług, konsensualną, wzajemną, w której przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do osiągnięcia w przyszłości indywidualnie oznaczonego, samoistnego, obiektywnie możliwego, a subiektywnie pewnego rezultatu pracy ludzkiej o charakterze materialnym lub niematerialnym. Porównanie elementów konstrukcyjnych tej umowy z cechami innych umów o świadczenie usług ujawnia – jako pierwszoplanowe – zobowiązanie wykonawcy umowy o dzieło nie do samego działania, lecz do uzyskania dzieła jako oznaczonego rezultatu działania.

Przedmiotem omawianej umowy powinno być konkretne dzieło, uzgodnione przez strony, przy czym może być ono rozumiane szeroko: jako obejmujące zarówno przedmioty w postaci materialnej (np. napisanie tekstu utworu, przygotowania tekstowych i multimedialnych materiałów dziennikarskich na potrzeby serwisów internetowych), jak i w postaci niematerialnej (np. zaśpiewanie piosenki podczas koncertu czy konferencji, wykonanie aranżacji muzycznej danego utworu lub opracowanie projektów koncertów muzyki określonego rodzaju). W literaturze coraz więcej głosów pojawia się za tym, że utwór o charakterze niematerialnym – nieucieleśnionym – nie może stanowić przedmiotu umowy o dzieło. Głównym obowiązkiem wykonawcy dzieła jest jego realizacja w określony sposób i w odpowiednim terminie, a podstawowym obowiązkiem zamawiającego jest zapłacenie wynagrodzenia za wykonane dzieło. W praktyce oznacza to, że zarówno zamawiający dzieło, jak i jego wykonawca mają wzajemne obowiązki

Zgłoszenie umowy o dzieło: formularz ZUS RUD – instrukcja i odpowiedzi na pytania

Umowa o dzieło to podstawowa i jedna z popularniejszych form zatrudnienia. Obowiązujące przepisy nie narzucają na zlecającego wykonanie dzieła, zgłoszenia jej wykonawcy w ZUS do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak zgodnie ze zmianami, które nastąpiły z początkiem 2021 roku, o zawarciu każdej umowy o dzieło należy poinformować ZUS. Zlecający ma na to 7 dni. Przedmiotowy formularz służy jednocześnie do sporządzania przekazanych wcześniej zgłoszeń umów.