ZFŚS

Jak obliczyć dochód brutto do ZFŚS – wzór oświadczenia o dochodach, przykłady liczbowe

Płace w firmie przypominają: przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z tego funduszu. Ustawodawca nie wskazuje dokładnie, jakie kryterium należy przyjąć, aby w sposób pełny i zgodny z intencją ustawodawcy, wyrażoną w przywołanym przepisie, badać sytuację życiową, materialną i finansową pracownika lub innej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Sprawdź, co to oznacza dla pracodawcy. Pobierz wzór oświadczenia o dochodach.

Dochód przypadający na członka rodziny pracownika można uznać za właściwe odzwierciedlenie jego sytuacji. Wartość ta uwzględnia bowiem liczbę pozostających na utrzymaniu pracownika osób, uzyskiwanie przez pracownika dochodów z innych źródeł oraz wysokość dochodów osiąganych przez pozostałych członków rodziny.

Pojęcie dochodu zostało zdefiniowane w art. 9 ust. 2 ustawy o PIT. W myśl tego przepisu, dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. Dochodem brutto jest kwota będąca przedmiotem opodatkowania, zaś dochodem netto – różnica między tą kwotą a naliczonym od niej podatkiem oraz składkami na ubezpieczenia społeczne finansowanymi przez pracownika. Dla potrzeb oceny sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika, w związku z korzystaniem przez niego z ZFŚS, pracodawca może zdecydować, że będzie posługiwał się pojęciem dochodu brutto albo netto.