Dane o pracach w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze w świadectwie pracy

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 3 stycznia 2024

Pracodawca nie ma już obowiązku wpisywania do świadectwa pracy danych o pracach w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, które były wykonywane po wejściu w życie przepisów o emeryturach pomostowych, tj. od 1 stycznia 2009 r. Uchwała SN z 12 października 2023 r. (sygn. akt III PZP 5/22).

Praca w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze – stan faktyczny

Pan M. był zatrudniony w spółce T. działającej w branży energetycznej na stanowisku elektromontera maszyn i aparatów elektrycznych. Po zakończeniu zatrudnienia otrzymał od pracodawcy świadectwo pracy w którym nie wpisano mu okresu pracy w warunkach szczególnych – a praca którą wykonywał była kwalifikowana jako praca w szczególnym charakterze zarówno według poprzednich przepisów rozporządzenia z 1983 r., jak i obecnej ustawy o emeryturach pomostowych (prace elektromonterów bezpośrednio przy usuwaniu awarii oraz eksploatacji napowietrznych sieci elektroenergetycznych w warunkach prac pod napięciem znajdują się bowiem w załączniku do ustawy).

Pracownik zażądał od pracodawcy sprostowania świadectwa pracy poprzez wpisanie do niego okresu pracy w szczególnym charakterze od 1984 r. do zakończenia zatrudnienia na tym stanowisku tj. do maja 2009 r. Ponieważ pracodawca odmówił sprostowania, sprawa trafiła do sądu.

Praca w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze – pytanie prawne sądu

Żądanie pozwu opiewało na wpis danych dotyczących pracy o szczególnym charakterze przez cały okres zatrudnienia. Sąd I instancji uwzględnił powództwo i nakazał sprostowanie świadectwa, poprzez wpis do tego dokumentu całego okresu pracy szczególnej tj. od 1984 r. do maja 2009 r.

Jednak rozpoznający apelację pracodawcy Sąd Okręgowy w Toruniu dostrzegł poważny problem prawny. Chodziło bowiem o wpisanie do świadectwa pracy okresów pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, wykonywanych po wejściu w życie przepisów ustawy o emeryturach pomostowych, czyli po 31 grudnia 2008 r. (a pracownik zakończył taką pracę już kilka miesięcy po wejściu w życie ustawy). Z kolei załącznik do rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy nakazuje bowiem wpisywanie prac szczególnych wykonywanych na podstawie tylko poprzednio obowiązujących przepisów, zwłaszcza rozporządzenia z 1983 r.

W tej sytuacji toruński SO zdecydował się zadać Sądowi Najwyższemu następujące pytanie prawne: czy na podstawie art. 97 § 2 Kodeksu pracy w zw. z § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy, w ust. 6 pkt 11 świadectwa pracy należy podać informację o okresie wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, świadczonej po dniu 31 grudnia 2008 r., o której mowa w ustawie o emeryturach pomostowych, czy też - zgodnie z dyrektywami „Sposobu wypełniania świadectwa pracy”, umieszczonymi w załączniku do rozporządzenia - pracodawca może wskazać w świadectwie pracy jedynie okres zatrudnienia pracownika przypadający do dnia 31 grudnia 2008 r., przy wykonywaniu prac, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze?

Praca w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze – stanowisko Sądu Najwyższego

W odpowiedzi SN wydał 12 października 2023 r. uchwałę (sygn. III PZP 5/22), w której stwierdził, że pracodawca nie ma obowiązku podania w świadectwie pracy informacji o wykonywaniu przez pracownika pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, świadczonej po dniu 31 grudnia 2008 r.

W uzasadnieniu SN wskazał na wstępie, że świadectwo powinno zawierać informacje istotne z punktu widzenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego - ale tylko te które są rzeczywiście niezbędne. Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o emeryturach pomostowych ściśle określają rejestry, wysokość składek, a także wskazują kto je opłaca i rejestruje. Wobec tego potrzeba umieszczenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze wykonywanej od 1 stycznia 2009 r. w praktyce już nie istnieje. Wynika to z faktu, iż organ rentowy – czyli ZUS – dysponuje wszelkimi danymi dotyczącymi prac szczególnych.

Nie oznacza to oczywiście, że pracodawca popełni błąd wpisując dane o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze do świadectwa. Tylko, że nie mając takiego obowiązku, nie będzie odpowiadał za nieprawidłowe sporządzenie takiego świadectwa – podkreślił SN. Obowiązek pracodawcy wpisywania danych o pracach szczególnych ograniczony jest do tych okresów, które nie są i nie były rejestrowane, w szczególności nie są i nie były odnotowywane w ZUS. A to odnosi się praktycznie już tylko do prac szczególnych wykonywanych przed 1 stycznia 2009 r., tj. na podstawie starych przepisów rozporządzenia z 1983 r. lub innych unormowań obowiązujących przed wejściem w życie ustawy o emeryturach pomostowych.

Konsekwencje wyroku dla pracodawcy Brak obowiązku wpisywania do świadectwa pracy prac w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze wykonywanych po 1 stycznia 2009 r. tj. po wejściu w życie ustawy o emeryturach pomostowych oznacza, że pracownik nie może skutecznie domagać się sprostowania takiego świadectwa. Dotyczy to także sytuacji, w której pracodawca wpisze dane o takich pracach wykonywanych po 2009 roku, ale popełni błąd lub określi je nieściśle – te dane nie mają bowiem znaczenia dla uprawnień pracowniczych z tytułu wykonywania pracy szczególnej, uprawniającej do emerytury pomostowej. Brak danych o takich pracach w rejestrach prowadzonych przez ZUS na podstawie przepisów art. 41 i nast. ustawy o emeryturach pomostowych może skutkować jedynie powództwem o ustalenie prawa do emerytury pomostowej, ale skierowanym już nie przeciwko pracodawcy, ale do ZUS.

Także SN w końcowej części uzasadnienia omawianej uchwały wskazał, że rozstrzygnięcie pozytywne dla pracownika (który może wykazywać prace szczególne przed sądem za pomocą wszelkich środków dowodowych przewidzianych przepisami procedury cywilnej i dopuszczonych przez sąd), może powodować także istotne konsekwencje dla pracodawcy (np. w postaci konieczności zrewidowania dokumentacji ubezpieczeniowej, a nawet obciążenia obowiązkiem zapłaty nieopłaconych lub zaległych składek na Fundusz Emerytur Pomostowych, o którym mowa w art. 29 ustawy o emeryturach pomostowych).

Autor: Michał Culepa
Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej