Odszkodowanie dla pracownika w związku ze zmianą sposobu rozwiązania umowy o pracę a składki ZUS

Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 13 stycznia 2023

Sprawdź, co ze składami ZUS od odszkodowania wypłaconego pracownikowi w wyniku zawarcia przez strony stosunku pracy ugody, na podstawie której zmieniono sposób (tryb) rozwiązania łączącej strony umowy o pracę. Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku (decyzja Nr 588/2022 z 4 listopada 2022 r., w sprawie DI/100000/43/1064/2022)

Stan faktyczny

Pracownik przedsiębiorcy został zwolniony dyscyplinarnie z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, na podstawie art. 52 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy. W wyniku mediacji między pracownikiem a przedsiębiorcą (pracodawcą) strony zawarły ugodę, w której stwierdzono, że:

  • przedsiębiorca cofa oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę, na co pracownik wyraża zgodę,
  • strony ustalają, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło na drodze porozumienia stron,
  • pracodawca zapłaci pracownikowi ustaloną kwotę tytułem odszkodowania (wypłata odszkodowania nastąpiła).

Stanowisko przedsiębiorcy

Zdaniem przedsiębiorcy, wypłacone pracownikowi odszkodowanie na podstawie ugody i na zasadach przedstawionych w opisie stanu faktycznego stanowi element podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i tym samym przedsiębiorca zasadnie potrącił składki z wypłaconego odszkodowania.

Stanowisko ZUS

ZUS podzielił stanowisko przedsiębiorcy. Wskazał, że zgodnie z art. 18 ust. 1 i 2 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy systemowej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy z wyłączeniem przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia składkowego, jak również wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

Z przepisu § 2 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia wynika, że podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowią przychody uzyskane przez pracownika w związku z wypłatą odpraw, odszkodowań, rekompensat z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, skrócenia okresu jej wypowiedzenia, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Przywołany przepis znajduje zastosowanie jedynie w przypadku, gdy wypłata np. odprawy, odszkodowania, rekompensaty pozostaje w bezpośrednim oraz nierozerwalnym związku z faktem wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy.

Jedyną przyczyną wypłaty przez pracodawcę takiego świadczenia powinno być ustanie zatrudnienia. Oznacza to, iż tego typu świadczenia nie mogą być wypłacane przez   pracodawcę w innych okolicznościach niż pozostających w ścisłym związku z rozwiązaniem stosunku pracy. Wynagrodzenie (odszkodowanie) wynikające z ugody sądowej, o której wspomniano w opisie stanu faktycznego, nie ma bezpośredniego związku z rozwiązaniem stosunku pracy, ponieważ spór dotyczył zmiany sposobu rozwiązania stosunku pracy.

Konsekwencje interpretacji dla pracodawcy. Od odszkodowania, wypłaconego pracownikowi w wyniku zawarcia przez strony stosunku pracy ugody, na podstawie której zmieniono sposób (tryb) rozwiązania łączącej strony umowy o pracę, należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Autor: Maciej Karpiński
Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Prawnik. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej