Pozostawanie w gotowości do pracy a praca w godzinach nadliczbowych

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 12 maja 2023

Sprawdź, czy za pracę w godzinach nadliczbowych może być uznany czas pozostawania pracownika w pogotowiu do pracy, jeśli w tym okresie pracownik nie wykonywał pracy. Wyrok Sądu Najwyższego z 8 lutego 2023 r. (sygn. akt I PSKP 19/22).

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Czy przyjęcie w zakładowym systemie wynagradzania, że za okresy odpoczynku należy się też wynagrodzenie oznacza, że okres ten automatycznie należy zaliczyć do czasu pracy
  • Czy pozostawanie jedynie w gotowości do pracy jest pracą nadliczbową.

Przeczytaj także:

W jakim terminie należy udzielić czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych

Kiedy dojdzie do powstania pracy nadliczbowej

Na początku 2023 roku warto sprawdzić zapisy w regulaminie wynagradzania

1/5 etatu – kiedy pracownik ma prawo do dodatku jak za nadgodziny

Kiedy pracownikowi należy wyznaczyć inny dzień wolny

SN orzekł, że pracą w godzinach nadliczbowych nie jest czas pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy czy w zakładzie pracy. Do godzin nadliczbowych, uprawniających do dodatków, wlicza się tylko czas wykonywania pracy.

Sprawa dotyczyła powództwa o dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych oraz w nocy, jakie wytoczył pracownik przedsiębiorstwa W. zajmującego się obsługą m.in. wagonów sypialnych w pociągach PKP. Mężczyzna był zatrudniony jako konduktor i był objęty równoważnym systemem czasu pracy, w wariancie określonym w art. 136 Kodeksu pracy. Przepis ten przewiduje, że na stanowiskach pracowników zatrudnionych przy dozorze urządzeń, bądź pozostających w pogotowiu do pracy, obowiązujący wymiar czasu pracy wynosi do 16 godzin na dobę.

Artykuł 136 Kodeksu pracy nie wskazuje proporcji między wykonywaniem pracy a pozostawaniem przez pracownika w pogotowiu, proporcje te mogą być zmienne. Utrwalony jest pogląd, zgodnie z którym pracą w godzinach nadliczbowych nie jest czas pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy czy w zakładzie pracy. Do godzin nadliczbowych, uprawniających do dodatków, wlicza się tylko czas wykonywania pracy.

Wygrodzenie wypłacane za okresy odpoczynków a czas pracy

SN odniósł się też do kwestii odpoczynków. Przyjęcie w zakładowym systemie wynagradzania, że za okresy odpoczynku należy się też wynagrodzenie nie oznacza, że okres ten automatycznie należy zaliczyć do czasu pracy. To, że w instrukcjach znajdowały się wskazania dotyczące wykonywania zadań służbowych nie oznacza, że zawsze były one realizowane. Nie miał też znaczenia fakt, że pracownik odpoczywał de facto w miejscu pracy.

Zdaniem SN sam fakt realizowania odpoczynku w innym miejscu niż wybrane przez pracownika nie oznacza, że pozostaje on w dyspozycji pracodawcy. Przebywanie w miejscu pracy w czasie odpoczynku może wynikać ze specyfiki stanowiska pracy. Tak było też w sytuacji powoda – konduktor z natury rzeczy przebywa przez cały czas w pociągu danej relacji, w którym realizuje zadania służbowe.

Kodeksowe nie określają miejsca, w którym pracownik ma wykorzystywać odpoczynek. Może przez ten czas przebywać w każdej, dowolnie wybranej lokalizacji, zarówno w swoim miejscu zamieszkania, jak i poza nim np.: w hotelu, kabinie samochodu, platformie na morzu itp. Może także przebywać w miejscu wykonywania pracy, jeżeli taka jest specyfika jego pracy i stanowiska. To nie stwarza domniemania wykonywania pracy. Z powyższych powodów skarga kasacyjna powoda została oddalona.

Konsekwencje wyroku dla pracodawcy. Aby mieć prawo do wypłaty wynagrodzenia z dodatkiem za nadgodziny, pracownik powinien taką pracę faktycznie wykonywać. Pozostawanie jedynie w gotowości do pracy nie jest pracą nadliczbową. Wypłacanie wynagrodzenia za czas wolny spędzony w miejscu pracy nie oznacza, że taki odpoczynek zalicza się do czasu pracy.

PIP: Czy pracodawca może polecić odbycie dyżuru poza normalnymi godzinami pracy

Zgodnie z art. 1515 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). Paragraf 2 tego artykułu stanowi, że czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. Czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 i 133, a więc do 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego i 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego.

Oznacza to, że pracodawca może zobowiązać pracownika do pełnienia, poza normalnymi godzinami pracy, dyżuru. Określony w ww. przepisie dyżur może być przez pracownika pełniony w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (np. w domu pracownika).

Za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego – wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia (§ 3).

Tylko wykonywanie w trakcie dyżuru – całego lub jego części – powierzonej pracy bądź jakichkolwiek czynności na rzecz i w interesie pracodawcy powoduje zaliczenie tej efektywnej pracy do czasu pracy i co za tym idzie zobowiązują pracodawcę do rekompensaty tego czasu bądź czasem wolnym od pracy bądź stosownym dodatkiem do wynagrodzenia – wniosek a contrario z § 2 zd. 1. Jeżeli godziny efektywnej pracy podczas dyżuru przewyższają ustaloną dla pracownika normę dobową czasu pracy lub przedłużony wymiar dobowy, są one godzinami nadliczbowymi ze wszystkimi tego konsekwencjami. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 31 stycznia 1978 r. (sygn. akt I PRN 147/77, OSN 1978/7/126).

Pełnienie dyżuru jest obowiązkiem pracowniczym – jest dodatkowym zadaniem roboczym po normalnych godzinach pracy, bez względu na to, czy to zadanie mieściło się w ramach uzgodnionego rodzaju pracy, czy też wykraczało poza ten rodzaj. Podstawą podjęcia tego obowiązku jest polecenie pracodawcy. Niewykonanie przez pracownika polecenia pracodawcy odbycia dyżuru może być uznane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Autor: Michał Culepa
Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej