Kredyt studencki – kto może się o niego ubiegać, gdzie należy złożyć wniosek, jakie jest zabezpieczenie?

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 31 października 2022

Kredyt studencki to możliwość uzyskania dodatkowych środków, które ambitni studenci mogą przeznaczyć na naukę, ale również na utrzymanie się w czasie studiowania. Dlaczego warto zdecydować się na kredyt studencki? Przemawia za tym wiele argumentów. Jedną z głównych zalet tego produktu bankowego są wręcz bardzo korzystne warunki finansowe w przeciwieństwie do standardowych kredytów. Kolejnym powodem, dla którego warto ubiegać się o kredyt studencki jest to na co możemy przeznaczyć otrzymane pieniądze – są to dowolne cele.

Kredyt studencki 2023 - ile wynosi jego oprocentowanie?

Ile wynosi oprocentowanie kredytów studenckich? Jest ono niezwykle korzystne, gdyż wynosi zaledwie połowę stopy redyskontowej weksli, która ustalana jest przez Narodowy Bank Polski. By jeszcze bardziej to zobrazować dodajmy, iż przez czas studiów i dodatkowo 2 lata po ich zakończeniu, oprocentowanie wynosi 0%! Po tym okresie, oprocentowanie plasuje się na poziomie 0,875% (dane na 2022 rok). - Na tym nie koniec dobrych informacji, ponieważ spłata kredytu wraz z odsetkami następuje po 2 latach od ukończeniach studiów. Dzięki temu na spokojnie możemy zająć się nauką, a kwestię związaną z finansami odłożyć na boczny tor - wyjaśnia Marcin Podolski z DarmoPożyczka.pl.

Nie każdy może jednak z sukcesem starać się o kredyt studencki. Ograniczeniem nie do ominięcia jest dochód na osobę w rodzinie studenta. Kolejną przeszkodą może być wiek osoby uczącej się – nie może ona przekroczyć 25 lat.

Kryterium dochodowe w procesie wnioskowania

Tego typu produkt bankowy nie jest przeznaczony dla każdego studenta. Został on stworzony głównie z myślą o osobach, które pochodzą z mniej zamożnych rodzin. Dlatego tak ważna jest w tym przypadku maksymalna kwota na jedną osobę w rodzinie uczącej się osoby, która uprawnia do uzyskania kredytu. Dodajmy, że owa kwota co roku jest ustalana na nowo. W 2022/23 roku, dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 3.000 złotych netto.

Kredyt studencki – jak można się o niego ubiegać?

Choć ciężko jest porównywać kredyty studenckie do innych produktów bankowych, to jednak i w tym przypadku musimy spełnić pewne formalności. Oczywiście podstawą jest złożenie odpowiedniego wniosku do banku. Wcześniej należy sprawdzić, które instytucje bankowe mają go w swojej ofercie. W owym wniosku należy wskazać dochody rodziny studenta. Na potwierdzenie podanych przez nas danych będziemy musieli załączyć do wniosku dokumenty, które potwierdzą te dochody. Z kolei osoby uczące się będą musiały uzyskać ze swojej uczelni zaświadczenie, które potwierdzi ich status studenta.

Kredyty studenckie a zabezpieczenie

Banki udzielając nam pomocy finansowej muszą mieć zawsze pewność, że oddamy pieniądze we wskazanym terminie. Dlatego też tak dużą wagę przykładają do zabezpieczenia. Występuje ono w postaci poręczenia. Nie jest to żadne nowe rozwiązanie, gdyż kredytodawcy stosują go od dość dawna. Wybierając poręczyciela warto szukać wśród osób, które posiadają możliwie jak najwyższą zdolność kredytową. Jeśli będzie ona zbyt niska, możemy wskazać kilku poręczycieli.

Jest to o tyle ważne, iż najczęściej na początku prosimy o to swoich bliskich – rodziców, rodzeństwo. Jeśli oni nie mogą nam pomóc to na poręczenie kredytu studenckiego możemy liczyć ze strony BGK (Banku Gospodarstwa Krajowego). Na taką pomoc mogą liczyć także studenci, którzy mieszkają na wsiach – w ich przypadku kredyt może poręczyć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W jakiej wysokości Bank Gospodarstwa Krajowego udziela poręczeń? Wygląda to następująco:

  • 100% kwoty kredytu dla studentów, którzy pozostali bez rodziców;

  • 100% kwoty kredytu dla studentów, u których dochód w rodzinie na osobę nie przekracza 1.500 złotych;

  • 90% kwoty kredytu dla studentów, u których w rodzinie dochód nie jest wyższy niż 2.000 złotych na osobę.

Kredyt studencki 2023 - podsumowanie

Kredyty studenckie to bez wątpienia najlepsze rozwiązanie dla studentów. Owy produkt bankowy jest najtańszy – żaden kredyt bankowy nie posiada lepszych warunków, a tym bardziej pożyczki pozabankowe dla studentów, na które mogą liczyć nie mając stałych dochodów. Niektóre osoby rozmyślają, by zaciągnąć nawet i pożyczki ratalne. Są to jednak opcje na krótką chwilę.

Choć w ich przypadku możemy liczyć na oprocentowanie 0% przez krótki okres, to jednak co miesiąc musimy posiadać pieniądze na ich spłatę. Dlatego też jeśli Ty lub Twoje dziecko zaczyna swoje studenckie życie i chcesz, by na spokojnie przyswajało wiedzę, nie martwiąc się o finanse, warto żebyś zainteresował się produktem bankowym jakim jest kredyt studencki.

Autor: Artykuł Partnera
Słowa kluczowe:
kredyt studencki

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej