Zmiany w Kodeksie pracy 2023: jak wypełniać nowy wniosek o urlop rodzicielski

Katarzyna Wrońska-Zblewska

Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska

Dodano: 19 października 2023

Obecnie wniosek o urlop rodzicielski może być złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. Należy go złożyć nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego. Wcześniejsze złożenie wniosku o ten urlop ma jednak taki skutek, że ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę, rozwiązaniem umowy o pracę lub prowadzeniem przygotowań do tych czynności zaczyna obowiązywać na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego.

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Jaki zasiłek macierzyński przysługuje za okres urlopu rodzicielskiego
  • Jak złożyć wniosek o urlop rodzicielski bezpośrednio po urlopie macierzyńskim
  • Czy wniosek powinien wskazywać datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu rodzicielskiego
  • Jak złożyć wniosek o urlop rodzicielski bezpośrednio po urlopie macierzyńskim
  • Jak złożyć obecnie tzw. długi wniosek o zasiłek

Pobierz wzór dokumentu:

Kodeks pracy 2023 r. Wniosek o urlop rodzicielski

Obejrzyj wideoszkolenie:

Kodeks pracy 2023. Zmiany w zasiłkach macierzyńskich i urlopach rodzicielskich

Przeczytaj także:

Zmiany w urlopach rodzicielskich od 26 kwietnia 2023 r.

Zmiany w urlopie rodzicielskim i urlopie ojcowskim od 26 kwietnia 2023 r. – przykłady i stanowisko resortu rodziny

Jaki zasiłek macierzyński przysługuje za okres urlopu rodzicielskiego

Wniosek o urlop rodzicielski można złożyć wcześniej, np. miesiąc przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Za okres urlopu rodzicielskiego zasadniczo obecnie przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 70% podstawy wymiaru. Jednak w okresie do 21 dni po porodzie pracownica może złożyć wniosek o zasiłek w wysokości 81,5% za okres urlopu macierzyńskiego (zasiłek w takiej wysokości nie jest już obecnie zarezerwowany tylko dla sytuacji, w których urlop rodzicielski w pełnym wymiarze przypada bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i został udzielony na wniosek o taki urlop w terminie do 21 dni od porodu). Taki sam zasiłek będzie otrzymywała za okres urlopu rodzicielskiego, chyba że w pierwszym roku życia dziecka nie wykorzysta ani jednego dnia urlopu rodzicielskiego. Wówczas może złożyć do płatnika zasiłków wniosek o jednorazowe wyrównanie zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego do 100%. Zasiłek za 9 tygodni urlopu rodzicielskiego zarezerwowanych dla drugiego rodzica wynosi zawsze 70% podstawy wymiaru.

Jak złożyć wniosek o urlop rodzicielski bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Od 26 kwietnia 2023 r. nie obowiązuje już tzw. długi wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (dotychczasowy art. 179[1] kp). Mimo to w praktyce nadal można korzystać z urlopu rodzicielskiego w taki sposób. Obecnie wymaga to jednak złożenia dwóch wniosków:

  • jednego o udzielenie urlopu rodzicielskiego (wniosek o urlop rodzicielski jest taki sam, jak w przypadku gdy urlop ten nie przypada bezpośrednio po urlopie macierzyńskim),
  • drugiego zaś o zasiłek w wysokości 81,5% podstawy wymiaru (wniosek ZUS ZAM).

Zasiłek za 9 tygodni urlopu rodzicielskiego zarezerwowanych dla drugiego rodzica wynosi zawsze 70% podstawy wymiaru.

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze od razu po urlopie macierzyńskim można złożyć wcześniej, np. w terminie przewidzianym do złożenia wniosku o zasiłek macierzyński w wysokości 81,5% podstawy wymiaru (tj. w terminie do 21 dni po porodzie). Wcześniejsze złożenie wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego ma taki skutek, że ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę, rozwiązaniem umowy o pracę lub prowadzeniem przygotowań do tych czynności zaczyna obowiązywać na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego. W praktyce jednak korzystanie z urlopu macierzyńskiego bezpośrednio przed urlopem rodzicielskim zapewnia pracownikowi pełną ochronę.

Urlopu rodzicielskiego udziela się zawsze na konkretne dziecko. Trzeba więc wskazać jego imię i nazwisko oraz datę urodzenia. Jest to istotne choćby ze względu na fakt, że urlop rodzicielski może być wykorzystany najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.

Czy wniosek powinien wskazywać datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu rodzicielskiego

Maksymalny wymiar urlopu rodzicielskiego, z jakiego mogą skorzystać oboje rodzice, obejmuje 41 tygodni w przypadku urodzenia 1 dziecka przy 1 porodzie, a w odniesieniu do porodu mnogiego – 43 tygodnie, oraz odpowiednio 65 i 67 tygodni w stosunku do dziecka posiadającego zaświadczenie z ustawy „Za życiem”. Jednak obowiązuje również obecnie zasada, zgodnie z którą każde z rodziców ma prawo do nieprzenoszalnej, 9-tygodniowej części tego urlopu, której nie może przejąć drugi rodzic. Zatem w praktyce, w przypadku urodzenia jednego dziecka, jeden rodzic może skorzystać maksymalnie z 32 tygodni (lub 56 w przypadku dziecka ze wspomnianym zaświadczeniem) urlopu rodzicielskiego.

Pracownik może skorzystać z urlopu rodzicielskiego niezależnie od tego, co dzieje się z drugim rodzicem – tzn. czy też korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy też np. w ogóle nie ma prawa do tego urlopu, gdyż nie pozostaje w zatrudnieniu itd.

Jak złożyć wniosek o urlop rodzicielski bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Jak już wspominaliśmy, obecnie nie obowiązuje długi wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Mimo to w praktyce nadal możliwe jest korzystanie z urlopu rodzicielskiego w taki właśnie sposób. W tym celu uprawniony pracownik może po prostu wcześniej złożyć wniosek o udzielenie mu urlopu rodzicielskiego (wniosek ze wzoru) i wskazać datę jego rozpoczęcia od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Można również, choć nie trzeba, dodać we wniosku, że urlop rodzicielski będzie poprzedzony urlopem macierzyńskim.

Przykładowy zapis:

„…proszę o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego w okresie od …….. do ………, a następnie bezpośrednio po jego zakończeniu urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze w okresie od ………. do  ……………”.

Urlop rodzicielski na dane dziecko może być obecnie wykorzystywany maksymalnie w 5 częściach (każda z nich o dowolnej długości – aż do wyczerpania wymiaru urlopu) – i nie później niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.

Nowelizacja Kodeksu pracy zlikwidowała zasadę mówiącą, że przynajmniej część urlopu rodzicielskiego musi przypadać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. A zatem, obecnie urlop rodzicielski może nawet w całości być przeniesiony na późniejszy czas. A zatem może być tak, że żaden z odcinków urlopu rodzicielskiego nie następuje tuż po urlopie macierzyńskim. Mało tego, może być też tak, że na dane dziecko wcale nie był wykorzystywany urlop macierzyński (gdyż np. matka nie pozostawała w zatrudnieniu), a i tak np. ojciec skorzysta z urlopu rodzicielskiego (albo i sama matka – gdy po jakimś czasie jednak podejmie zatrudnienie, a nie upłynął jeszcze kodeksowy termin wykorzystania urlopu). Urlop rodzicielski jest bowiem niezależny od ewentualnego wcześniejszego wykorzystania urlopu macierzyńskiego na dane dziecko.

A zatem, aby było jasne, ile urlopu rodzicielskiego zostało dotychczas wykorzystane – i w ilu częściach (czyli by było wiadomo, ile go jeszcze pozostało do wykorzystania) – pracownik musi zadeklarować to we wniosku.

Obecnie oboje rodzice – jeśli chcą – mogą wykorzystywać urlop rodzicielski wspólnie, w tym samym czasie. Oczywiście jeśli np. oboje korzystają np. w jednym tygodniu z urlopu rodzicielskiego, to uznaje się że „zużyli” wówczas 2 tygodnie z pełnego wymiaru urlopu rodzicielskiego na to dziecko.

A zatem obecnie nie wystarczy już wskazać we wniosku, jaki wymiar urlopu rodzicielskiego wykorzystano do tej pory. Niezależnie od tej informacji może się bowiem okazać, że drugi rodzic ma zamiar w tym samym czasie korzystać z tego urlopu. Stąd przepisy nakazują, aby do wniosku o urlop rodzicielski dodać oświadczenie wnioskującego, czy drugi rodzic będzie w okresie objętym wnioskiem korzystał z tego urlopu, czy też nie (poprzestajemy w tym zakresie na oświadczeniu naszego pracownika, nie możemy żądać żadnych oświadczeń od drugiego rodzica).

To dodatkowe oświadczenie może być osobnym dokumentem. My jednak umieściliśmy je już jako integralną część wniosku o urlop rodzicielski, co wydaje się dopuszczalne i może uprościć formalności.

Do wniosku o urlop rodzicielski dołączamy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów. W przypadku gdy urlop jest udzielany w wyższym wymiarze, na dziecko posiadające zaświadczenie z ustawy „Za życiem”, do wniosku dołącza się dodatkowo kopię tego zaświadczenia.

Jak złożyć obecnie tzw. długi wniosek o zasiłek

W przypadku gdy uprawniona pracownica chce korzystać z urlopu rodzicielskiego w taki sam sposób, jaki gwarantowało przed 26 kwietnia 2023 r. złożenie długiego wniosku o urlop na podstawie art. 179[1] kp, czyli:

  • bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlop rodzicielski w pełnym wymiarze,
  • na podstawie jednego wniosku składanego w terminie do 21 dni po porodzie,
  • z zasiłkiem w wysokości 80% podstawy wymiaru,

musi obecnie złożyć dwa wnioski. Jeden o udzielenie urlopu rodzicielskiego, a drugi o zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w aktualnej wysokości 81,5% podstawy wymiaru. Jak już wspominaliśmy, wniosek o urlop rodzicielski bezpośrednio po urlopie macierzyńskim w całości można złożyć wcześniej niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego (np. nawet w terminie do 21 dni po porodzie). Natomiast wniosek o zasiłek w wysokości 81,5% musi koniecznie zostać złożony w terminie do 21 dni po porodzie. W przeciwnym przypadku za okres urlopu macierzyńskiego uprawniona otrzyma zasiłek w wysokości 100%, a za urlop rodzicielski w wysokości 70%.

Wniosek o zasiłek w wysokości 81,5% składa się do płatnika zasiłków, a więc odpowiednio do:

  • pracodawcy (gdy zgłosił do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób) lub
  • ZUS za pośrednictwem pracodawcy. Z tego względu nie powinno się łączyć wniosku o urlop rodzicielski z wnioskiem o zasiłek (wniosek o urlop „zostaje” w aktach osobowych u pracodawcy, a wniosek o zasiłek w wysokości 81,5% za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego składa się na druku ZUS ZAM).

Jeśli pracownik – ojciec będzie wykorzystywał swoją dodatkową, nieprzenoszalną część urlopu rodzicielskiego (9 tygodni), zasiłek za tę część wyniesie zawsze 70% podstawy, niezależnie od tego, w jakiej konfiguracji wcześniej z urlopu rodzicielskiego korzystała matka dziecka i czy matka dziecka złożyła tzw. długi wniosek o zasiłek w wysokości 81,5%.

Pamiętajmy też, że matka i ojciec będą mogli razem przebywać na urlopie rodzicielskim. Jaki będzie wtedy zasiłek dla ojca? Naszym zdaniem to zależy od tego, czy pracownica złożyła w terminie do 21 dni po porodzie wniosek o zasiłek w wysokości 81,5% za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Jeśli złożyła go w taki sposób i chce się dzielić z ojcem dziecka urlopem rodzicielskim z puli do 32 tygodni, to ojcu przysługuje zasiłek w wysokości 81,5% podstawy wymiaru. Jeśli zaś tego nie zrobiła, to ojcu przysługuje zasiłek w wysokości 70% podstawy wymiaru za urlop rodzicielski z puli do 32 tygodni.

Wzór

Katarzyna Nowak                                                                           Warszawa, 1 czerwca 2023 r.

specjalista ds. sprzedaży

 

Wniosek o urlop rodzicielski

Na podstawie art. 1821a § 1 Kodeksu pracy w związku z urodzeniem dziecka/dzieci* .............................................................. w dniu …………………………

proszę o udzielenie mi urlopu rodzicielskiego w okresie od ………. do ……….

Niniejszym oświadczam, że urlop rodzicielski (lub zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego) na to dziecko dotychczas:

-       nie był wykorzystywany*,

-       był wykorzystany w okresie od ………. do ………. [podać daty] w ………… [podać w ilu] części/-ach (lub w ramach ilu wniosków)*.

Oświadczam, że przez okres wskazany przeze mnie we wniosku o urlop rodzicielski drugi rodzic:

- nie zamierza korzystać z urlopu rodzicielskiego lub pobierać zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego*,

-       zamierza korzystać z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w okresie od ……..…. do ……..……*.

                                               Podpis pracownika

*niepotrzebne skreślić.

Podstawa prawna: 
  • Art. 182[1a], art. 182[1c], art. 182[1d] ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.).
  • Art. 30a–31, art. 61 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1732 ze zm.).
Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska
Katarzyna Wrońska-Zblewska

Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska

Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej