ZUS potwierdza nowe zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych – 2 przykłady

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 6 października 2023

Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej ze swoim pracodawcą powinien zostać przyjęty do podstawy wymiaru chorobowych niezależnie od tego, czy umowa zlecenia się zakończyła, czy trwa nadal. Jest to zmiana poprzedniego stanowiska. Dotychczas zgodnie z wyjaśnieniami ZUS takiego przychodu nie należało przyjmować do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w przypadku wygaśnięcia umowy zlecenie. Zmianę stanowiska należy stosować w stosunku do bieżących spraw. Wniosek można złożyć za pośrednictwem PUE ZUS na formularzu POG. Sprawdź nowe zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń chorobowych.

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Czy płatnik zasiłków (pracodawca lub ZUS) automatycznie wyrównają zasiłek z wcześniejszych okresów
  • W jakim terminie przedawnia się roszczenie o wypłatę zasiłku

Pobierz wzór dokumentu:

Wniosek o ponowne ustalenie wysokości zasiłku

Przeczytaj także:

Liczba ubezpieczonych na 30 listopada – sprawdź, czy ZUS przejmie wypłatę zasiłków dla Twoich pracowników

Czy nagrodę uznaniową należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłków

Ubezpieczony może wystąpić z wnioskiem o wyrównanie zasiłku dotyczącym wcześniejszych okresów. Płatnik zasiłków (pracodawca lub ZUS) nie zrobi tego automatycznie.

Jeżeli więc ubezpieczony złoży wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i przyjęcia do niej przychodu z umowy zlecenia, to ZUS lub pracodawca przeliczy tą podstawę i dopłaci różnicę między wypłaconym a należnym zasiłkiem.

Trzeba tutaj zasadę przedawnienia dochodzenia roszczenia. Roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Oznacza to, że maksymalny okres wstecz za jaki można dokonywać przeliczenia to 3 lata od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.

Przykład

Pan Marcin zatrudniony na podstawie umowy był niezdolny do pracy w okresach:

  • od 5 sierpnia 2023 r. do 10 sierpnia 2023 r. oraz
  • od 1 do 8 września 2023 r.

Wcześniej pracodawca zawarł z Panem Marcinem trzy umowy zlecenie:

  • na okres od 1 do 31 grudnia 2022 r.,
  • na okres od 10 do 28 lutego 2023 r. oraz
  • na okres od 11 sierpnia 2023 r. do nadal.

Pracodawca jest płatnikiem zasiłków, dlatego podstawy wymiaru zasiłku chorobowego co do zasady nie powinien uwzględnić na nowo, jednak w związku ze zmianą stanowiska ZUS oprócz średniego wynagrodzenia z umowy o pracę z okresu od sierpnia 2022 r. do lipca 2023 r. przyjmie przychód uzyskany przez ubezpieczonego z tytułu umów zlecenie w okresach od 1 do 31 grudnia 2022 r. oraz od 10 do 28 lutego 2023 r.Przychód uzyskany z tytułu umowy zlecenie zawartej na okres od 11 września 2023 r. nie będzie uwzględniany w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego, albowiem nie został on uzyskany w okresie 12 miesięcy uwzględnianych w podstawie wymiaru świadczenia.

Przykład

Pan Marcin zawarł z własnym pracodawcą umowę zlecenie od 1 stycznia 2020 r. do 30 września 2020 r. Pan Marcin stał się niezdolny do pracy w okresie od 12 do 15 października 2020 r. W celu obliczenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego ZUS (który jest płatnikiem zasiłków), uwzględnił wynagrodzenie otrzymane przez Pana Marcina w okresie od października 2019 r. do września 2020 r. (zgodnie z przyjęta praktyką, nie uwzględnił wynagrodzenia uzyskanego z tytułu ww. umowy zlecenie). W dniu 1 października 2023 r. Pan Marcin przedłożył w ZUS wniosek o przeliczenie zasiłku chorobowego za okres od 1 do 12 września 2020 r. ZUS przeliczył Panu Marcinowi zasiłek chorobowy i wypłacił wyrównanie.

Podstawa prawna: 

Art. 67 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1732 ze zm.).

Autor: Jakub Pioterek
Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej