Proporcjonalny urlop wypoczynkowy dla pracownika zatrudnionego w ciągu roku kalendarzowego

Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 12 maja 2023
Pytanie:

Mam pytanie odnośnie pracownika dotychczas pracującego w naszym zakładzie na umowę zlecenia, a od 1 kwietnia zostanie zatrudniony na umowę o pracę. Jest to pracownik, który ze względu na swój staż pracy nabył prawo do 26 dni urlopu. Jak naliczyć mu urlop wypoczynkowy? Czy od razu proporcjonalnie od kwietnia do grudnia, czy za każdy przepracowany miesiąc (1,66 dnia) nabywa prawo do urlopu?

Odpowiedź:

Pracownikowi zatrudnianemu od 1 kwietnia 2023 r. należy ustalić urlop w wymiarze proporcjonalnym, odpowiadającym okresowi zatrudnienia od kwietnia do grudnia (9 miesięcy w 2023 r.).

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Który pracodawca dokonuje zaokrąglenia dni urlopu wypoczynkowego, jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym
  • W jaki sposób zaokrągla się niepełny kalendarzowy miesiąc pracy

Pobierz praktyczne narzędzia:

Kalkulator urlopu proporcjonalnego

Kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego

Obejrzyj także wideoszkolenia:

Jak liczyć urlop wypoczynkowy

Przeczytaj także:

Czy można wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody

Służba wojskowa wpływa na proporcjonalne rozliczenie urlopu wypoczynkowego pracownika

Podstawa wymiaru ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy a minimalne wynagrodzenie za pracę

Zgodnie z art. 1551 Kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy:

1) u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;

2) u kolejnego pracodawcy – w wymiarze:

  • proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
  • proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z pkt 1, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze. Łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.

Pkt 2 stosuje się odpowiednio do pracownika podejmującego pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.

Przy ustalaniu wymiaru urlopu na ww. zasadach kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2 Kodeksy pracy (czyli rocznego urlopu w wymiarze 20 albo 26 dni). Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca.

Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru wynikającego z art. 154 § 1 i 2 Kodeksu pracy (art. 1552a i art. 1553 Kodeksu pracy).

W związku z powyższym, pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, zatrudnianemu od 1 kwietnia 2023 r., należy ustalić urlop w wymiarze proporcjonalnym, odpowiadającym okresowi zatrudnienia od kwietnia do grudnia (9 miesięcy w 2023 r.), który w tym przypadku wyniesie 20 dni (26 dni x 9/12 = 19,5 dnia ≈ 20 dni). Od dnia zatrudnienia pracownik może mieć ten urlop udzielany, zgodnie z planem urlopów, względnie w terminach indywidualnie uzgodnionych z pracodawcą.

Na przykład może nawet otrzymać cały urlop już w kwietniu, ale urlop może być też rozplanowany w inny sposób. Gdyby jednak pracownik pracował krócej niż do 31 grudnia 2023 r., to proporcjonalny wymiar urlopu trzeba będzie ponownie przeliczyć. Np. jeśli okres zatrudnienia pracownika trwałby od 1 kwietnia do 31 października 2023 r. (7 miesięcy), to miałby on prawo, u pracodawcy zatrudniającego pracownika w tym okresie, do 16 dni urlopu (26 dni x 7/12 = 15,16 ≈ 16 dni).

Należy naliczyć pracownikowi urlop wypoczynkowy od razu proporcjonalnie od kwietnia do grudnia. Skoro pracownik ma prawo do urlopu w wymiarze rocznym 26 dni, to wynika z tego, że zatrudnienie od 1 kwietnia 2023 r. nie będzie jego pierwszą pracą, a tylko wtedy nabywałby on sukcesywnie prawo do urlopu po przepracowaniu każdego miesiąca. Jak bowiem stanowi art. 153 Kodeksu pracy, pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Natomiast prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Podstawa prawna: 

Art. 153, art. 154, art. 1551, art. 1552a, art. 1553, art. 163 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.).

Autor: Maciej Karpiński
Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Prawnik. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej