Podstawa wymiaru zasiłku – czy wliczać trzynastkę za ubiegły rok

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 18 lutego 2022
Pytanie:

Pracownica przebywa na zwolnieniu w lutym 2022 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego ustalimy za okres styczeń 2022 r. – luty 2021 r. W styczniu 2022 r. wynagrodzenie zasadnicze wyniosło 3.470 zł. W lutym 2021 r. wypłacono zasiłek macierzyński i rodzicielski, a także trzynastkę.  Od marca do września 2021 r. pracownica przebywała na urlopie rodzicielskim. Od października do listopada wynagrodzenie zasadnicze wynosiło 3.470 zł. W grudniu 2021 r. pracownica przebywała na urlopie wychowawczym.  Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku? Czy wliczyć trzynastkę?

Odpowiedź:

Podstawę wymiaru zasiłku należy obliczyć, przyjmując wynagrodzenie za październik i listopad 2021 r. oraz styczeń 2022 r. Następnie należy odliczyć kwotę odpowiadającą 13,71% tego wynagrodzenia i podzielić przez 3. Dodatkowo należy przyjąć wynagrodzenie stanowiącej jedną dwunastą kwoty wypłaconej pracownikowi za 2020 rok.

Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku osobie, o której mowa w pytaniu, należy przyjąć wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, czyli wynagrodzenie wypłacone pracownicy w okresie od lutego 2021 r. do stycznia 2022 r.

Z danych zawartych w pytania wynika, że do podstawy wymiaru świadczenia należy przyjąć wynagrodzenie z miesięcy:

  • października 2021 r.,
  • listopada 2021 r. oraz
  • stycznia 2022 r.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez ubezpieczonego będącego pracownikiem za okres, przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte. W tym przypadku więc przez 3.

Trzynastka w podstawie wymiaru zasiłku

Jeśli chodzi o roczne wynagrodzenie, to składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne, wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Niezdolność do pracy powstała w lutym 2022 r. Dlatego do podstawy wymiaru świadczenia należy przyjąć roczne wynagrodzenie za 2021 r. Pod warunkiem że zostało wypłacone do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat zasiłków chorobowych. Z danych zawartych w pytaniu nie wynika czy roczne wynagrodzenie za 2021 r. zostało wypłacane czy nie, oraz kiedy zostanie wypłacone. Do celów odpowiedzi na pytanie przyjmujemy, że roczne wynagrodzenie nie zostało wypłacone do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłaty zasiłku.

Podstawa wymiaru zasiłku, gdy składnik wynagrodzenia przysługuje, lecz nie został wypłacony

Jeżeli składnik wynagrodzenia, uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłku przysługuje, lecz nie został wypłacony do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat zasiłków chorobowych, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się ten składnik w wysokości wypłaconej za poprzedni okres. W przypadku, o którym mowa wyżej, wypłata premii i innych składników wynagrodzenia po ustaleniu podstawy wymiaru zasiłków, nie powoduje ponownego ustalenia tej podstawy.

  • Art. 36, art. 38, art. 41–45 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1133).
Autor: Jakub Pioterek
Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej