Kto wypłaca zasiłek macierzyński dla zleceniobiorczyni – zleceniodawca czy ZUS

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 25 maja 2022
Pytanie:

Mamy podpisaną umowę zlecenie z obcokrajowcem (Ukrainką ) już od 2 lat. Opłaca ona dobrowolne składki chorobowe. Umowa zlecenia zawarta jest do 11 listopada 2022 r. Od miesiąca wypłacany ma zasiłek chorobowy (ciąża). Przewidywana data porodu to początek listopada. Jeśli poród będzie przed końcem umowy zlecenia, to pierwsze dni wypłacamy zasiłek macierzyński i przekazujemy do ZUS dokumenty Z-3A, akt urodzenia. A co w sytuacji, gdy zleceniobiorca nie urodzi do 11 listopada 2022 r. – czy również przekazujemy wtedy do ZUS formularz Z-3A? Czy musimy jeszcze pamiętać o jakichś formalnościach? Czy jeśli zleceniobiorca nie urodzi do 11 listopada, to będzie jej się należał zasiłek macierzyński?

Odpowiedź:

Do końca umowy zlecenia płatnik składek obowiązany jest do ustalenia uprawnień oraz wypłaty zasiłku chorobowego, a następnie macierzyńskiego, jeśli jest płatnikiem zasiłków. Ubezpieczona nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzi dziecko w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego. Wówczas po ustaniu ubezpieczenia wypłatę zasiłku macierzyńskiego przejmie ZUS.

Z porady eksperta dowiesz się:

  • Jak właściwie ustalić liczbę ubezpieczonych
  • Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS, aby instytucja ta kontynuowała wypłatę zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego

Prawo do wypłaty zasiłków macierzyńskich

Zgodnie z przepisami ustawy zasiłkowej prawo do zasiłków ustalają oraz zasiłki te wypłacają płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych – swoim ubezpieczonym w czasie trwania ubezpieczenia. ZUS wypłaca zasiłki osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia.

Pobierz praktyczne narzędzie:

Kalkulator wynagrodzenia z umowy zlecenia

Liczbę ubezpieczonych ustala się na rok kalendarzowy według stanu na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. A w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego – według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.

W związku z powyższym płatnik składek obowiązany jest do wypłaty zasiłku chorobowego i macierzyńskiego osobie, o której mowa w pytaniu, jeśli na dzień 30 listopada zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego przynajmniej 20 osób. Zasiłek będzie wypłacał do dnia ustania ubezpieczenia, tj. do 11 listopada 2022 r.

Ustanie zatrudnienia w okresie, przez który może przysługiwać zleceniobiorczyni zasiłek macierzyński za jego okres, nie pozbawia jej możliwości wystąpienia w czasie zatrudnienia z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego.

W związku z powyższym, jeśli ubezpieczona urodzi dziecko przed 11 listopada 2022 r. i złoży stosowny wniosek o ustalenie uprawnień i wypłatę zasiłku macierzyńskiego, płatnik składek obowiązany będzie ustalić prawo i wypłacić ubezpieczonej zasiłek macierzyński do końca trwania umowy, tj. do 11 listopada 2022 r. Następnie od 12 listopada 2022 r. wypłatę zasiłku macierzyńskiego przejmie oddział ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do zasiłku.

Zasiłek macierzyński przysługuje wyłącznie ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko. Dlatego też zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał ubezpieczonej, jeśli urodzi dziecko po 11 listopada 2022 r., czyli po ustaniu ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek macierzyński przysługuje zatem jedynie tym kobietom, które posiadają aktualne zatrudnienie w dniu porodu. Istotne zatem jest, aby umowa nie wygasła przed dniem urodzenia dziecka.

Zasiłek macierzyński – jakie dokumenty do ZUS

Aby ZUS kontynuował wypłatę zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, wystarczy złożyć w ZUS niezbędne dokumenty. Dokumenty złożyć należy po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. Dokumenty, które należy dostarczyć do ZUS po 11 listopada 2022 r., to:

  • formularz ZUS Z-3a,
  • wniosek o zasiłek macierzyński, który powinien zawierać również oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu macierzyńskiego przez ojca dziecka,
  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub kserokopia potwierdzona przez płatnika składek za zgodność z oryginałem.

Dokumenty można przesłać za pośrednictwem PUE ZUS lub dostarczyć osobiście do dowolnej placówki ZUS.

Podstawa prawna: 
  • Art. 20, 29a oraz 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1133).
  • Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2205).
Autor: Jakub Pioterek
Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.
Słowa kluczowe:
zasiłek macierzyński

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej