Będą zmiany w wynagrodzeniach pracowników samorządowych

Dodano: 19 maja 2023

W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Do propozycji krytycznie odniosły się w konsultacjach organizacje związkowe. „Minimalna płaca zasadnicza w I kategorii zaszeregowania powinna być tożsama z kwotą minimalnego wynagrodzenia” – zwrócił uwagę NSZZ. Z kolei Porozumienie Zielonogórskie pisze: „Kwoty wynagrodzeń nie powinny być poniżej ustalonej pensji minimalnej. Stosowane rozwiązania powodują równanie w dół więc nie sprzyjają pozyskiwaniu do samorządu pracowników z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem”.

Zdaniem OPZZ  „projekt rozporządzenia w niewielkim stopniu zbliża kwotę minimalnego miesięcznego wynagrodzenia w I kat. zaszeregowania (3.000 zł) do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę (3.490 zł od 1 stycznia 2023 r. i 3.600 zł od 1 lipca 2023 r.).

W ocenie związkowców „nie jest także zrealizowany postulat OPZZ zgłoszony w trakcie ubiegłorocznych negocjacji płacowych, aby pilnie poprawić sytuacje finansową pracowników samorządowych”.

Ich zdaniem płaca minimalna nie powinna służyć zrównywaniu wynagrodzeń. Jej wzrost powinien być podstawą porównywalnego wzrostu płac pracowników na stanowiskach zakwalifikowanych do wyższych kategorii.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej tłumaczy, że podstawą ustalania poziomu wynagrodzenia pracowników samorządowych w zależności od zajmowanego stanowiska, posiadanego wykształcenia oraz stażu pracy są przepisy wydane na podstawie ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych określające zasady wynagradzania tej grupy pracowników.

Resort dodaje, że rozporządzenie Rady Ministrów w załączniku nr 3 określa jedynie minimalny miesięczny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Kategorie zaszeregowania na poszczególnych stanowiskach stanowią minimum w odniesieniu do wynagrodzenia zasadniczego.

MRiPS stwierdza też, że kształtowanie całkowitej wysokości wynagrodzenia pracowników pozostaje w gestii pracodawców samorządowych, a zmiany zakresu składnikowego minimalnego wynagrodzenia za pracę powinny mieć charakter systemowy i być rozważane wraz z innymi dodatkami do wynagrodzenia.

Autor: Redakcja Płace w firmie

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej