Błędnie wystawione ZUS ZLA

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 7 września 2023
Pytanie:

Pracownica otrzymała druk ZUS ZLA na którym data wystawienia to 5 lipca, a okres niezdolności od pracy to 7 lipca do 19 lipca. Dnia 6 lipca pracownik był w pracy. Czy w takiej sytuacji należy mu wypłacić wynagrodzenie za okres choroby? Nie była to kontynuacja zwolnienia, pracownica nie jest w ciąży, lekarz nie chce skorygować zwolnienia, ponieważ uważa, że jest wystawione właściwie.

Odpowiedź:

Do celów odpowiedzi na pytanie istotne, czy lekarz błędnie wystawił zwolnienie lekarskie czy też nie.

Zwolnienie lekarskie ZUS e-ZLA jest dokumentem, na podstawie którego możliwa jest wypłata wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Zwolnienie lekarskie powinno obejmować okres, w którym ubezpieczony powinien powstrzymać się od świadczenia pracy w celu regeneracji organizmu i powrotu do pracy.

Zasady wystawiania zwolnień lekarskich reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim.

W myśl przepisów tego rozporządzenia zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie, lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania.

Od tej zasady są jednak wyjątki określone w rozporządzeniu, albowiem możliwe jest wskazanie przyszłego okresu, czyli rozpoczynającego się na kilka dni po odbytej wizycie, do 4 dni do przodu. Następuje to w ściśle określonych przypadkach, a mianowicie kiedy:

  • bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy bądź;
  • badanie jest przeprowadzane w okresie wcześniej orzeczonej czasowej niezdolności do pracy.

Ponadto zgodnie z ustawą zasiłkową ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Jeśli więc pracownik był u lekarza leczącego w dniu 5 lipca 2023 r. i lekarz wystawił zwolnienie lekarskie na okres od 7 lipca 2023 r. i nie nastąpiła żadna z sytuacji uzasadniających wystawienie zwolnienia „do przodu” wówczas należy uznać, że zwolnienie lekarskie o którym mowa zostało błędnie wystawione i zwrócić się do lekarza o jego poprawienie. Na podstawie błędnie wystawionego zwolnienia lekarskiego nie może nastąpić wypłata świadczenia chorobowego.

Z drugiej jednak strony, jeśli lekarz poprawi zwolnienie lekarskie na okres niezdolności do pracy od 6 lipca 2023 r., a pracownik w tym dniu był w pracy wówczas, moim zdaniem powinno to zostać uznane za wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej i w konsekwencji ubezpieczony nie powinien otrzymać zasiłku za cały okres zwolnienia. Najlepszym więc wyjściem z sytuacji byłoby poprawienie zwolnienia na datę 6 lipca 2023 r. jeśli pracownica rzeczywiście w tym dniu była u lekarza.

Moim zdaniem w tej sprawie warto zasięgnąć opinii ZUS, składając poprze PUE ZUS zapytanie w sprawie z opisem całej sytuacji, na formularzu ZUS POG.

Podstawa prawna: 
  • § 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2013 ze zm.).
  • Art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. 2022 poz. 1732).
Autor: Jakub Pioterek
Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.
Słowa kluczowe:
ZUS ZLA

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej