Jak prowadzić ewidencję czasu pracy zdalnej od 7 kwietnia 2023 r.

Joanna Suchanowska

Autor: Joanna Suchanowska

Dodano: 30 marca 2023
Wykonywanie pracy w sposób zdalny nie zwalnia pracodawcy z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy. Sprawdź, jakie decyzje pracodawcy mogą ułatwić ewidencjonowanie czasu pracy zdalnej. Przekonaj się, czy świadczenie pracy zdalnej wpływa na stosowany wobec pracownika system i rozkład czasu pracy.

Ewidencja wykonywanych czynności do prowadzenia której pracownik zdalny może zostać zobowiązany przez pracodawcę nie jest tożsama z rejestracją czasu pracy. Jej prowadzenie, w przeciwieństwie do ewidencji czasu pracy, nie jest obowiązkowe – podlega realizacji, tylko w sytuacji, gdy pracodawca wyda polecenie w tej sprawie.

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Jednocześnie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej pracodawca ma obowiązek prowadzić oddzielnie dla każdego pracownika dokumentację dotyczącą ewidencjonowania czasu pracy. W jej skład wchodzi ewidencja czasu pracy, zawierająca informacje o:

  • liczbie przepracowanych godzin oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy,
  • liczbie godzin przepracowanych w porze nocnej,
  • liczbie godzin nadliczbowych,
  • liczbie godzin dyżuru oraz godzinie rozpoczęcia i zakończenia dyżuru, ze wskazaniem miejsca jego pełnienia
  • dniach wolnych od pracy z oznaczeniem tytułu ich udzielenia, w tym przede wszystkim dni wolne wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, dni wolne z tytułu pracy w takim dniu, dni wolne z tytułu pracy w niedziele i święta oraz dni wolne wynikające z rozkładu czasu pracy pracownika (np. zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy).
  • rodzaju i wymiarze zwolnień od pracy (chodzi tu o zwolnienia od pracy udzielane pracownikowi na jego wniosek lub z mocy ustawy),
  • rodzaju i wymiarze innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy, takich jak np. czas wolny od pracy udzielony pracownikowi w celu załatwienia spraw prywatnych w godzinach pracy, urlop wypoczynkowy, dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego, urlop dla weterana, urlop bezpłatny, urlop okolicznościowy, zwolnienie lekarskie.
  • wymiarze nieusprawiedliwionych nieobecności w pracy.

Pozostało jeszcze 64% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Testuj portal Placewfirmie.pl i papierowy magazyn Płace w firmie przez 14 dni BEZPŁATNIE.

To kompleksowy serwis ekspercki dla specjalistów zajmujących się płacami w firmach w którym znajdziesz:

  • Informacje o zmianach prawnych,
  • Konsekwencje wyroków sądowych i interpretacji podatkowych dla pracodawców
  • Każde zagadnienie wyjaśnione od strony składek ZUS, podatku PIT i obowiązków pracodawcy wobec pracownika,
  • Kalkulatory, wzory dokumentów, wskaźniki płacowe, akty prawne, raporty
  • Indywidualne konsultacje e-mailowe z ekspertami,
  • 3 razy w tygodniu newsletter Przegląd płac i ZUS.
Sprawdź ofertę »

Logowanie:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Joanna Suchanowska

Autor: Joanna Suchanowska

Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej