Jak wypełnić ZUS RSA: imienny raport miesięczny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 18 marca 2024

Każda osoba będąca płatnikiem składek, zobowiązana jest do wykazania wysokości wypłaconych świadczeń oraz do wykazania przerw w opłacaniu składek za osoby ubezpieczone na ubezpieczenia społeczne. Służy do tego formularz ZUS RSA. W raporcie ZUS RSA płatnik wykazuje za konkretną osobę ubezpieczoną rodzaje i okresy przerwy w opłacaniu składek oraz zestawienie wypłaconych świadczeń lub wynagrodzeń za czas absencji chorobowej. Jeśli takie sytuacje u płatnika składek nie wystąpiły płatnik składek nie wypełnia i nie przekazuje do ZUS tego raportu. Sprawdź, jak go wypełniać.

Raport ZUS RSA składany jest do ZUS w komplecie, razem z deklaracją rozliczeniową ZUS DRA.

Instrukcja, jak wypełnić raport ZUS RSA

Raport ZUS RSA składa się z XII bloków, które wypełniając należy starannie wypełnić i które krok po kroku zostaną omówione poniżej (jeśli nie ma konieczności, niektórych bloków nie wypełnia się).

W przypadku posługiwania się programami płacowymi, wypełnienie raportu jest proste. Na ogół bowiem program sam wygeneruje i przeniesie dane z list płac do raportu ZUS RSA.

Jeżeli jednak imienny raport ZUS RSA wypełniany jest ręcznie, wówczas należy go uzupełnić dużymi drukowanymi literami, czarnym lub niebieskim kolorem.

Raport ZUS RSA: I. Dane organizacyjne

Formularz rozpoczyna się od bloku dane organizacyjne.

  • Pole 01 – należy wpisać odpowiedni identyfikator deklaracji za miesiąc rozliczeniowy za który rozliczane są składki wg ciągu: numer/miesiąc/rok, np. 01 12 2024.

Identyfikator raportu ZUS RSA powinien być zgodny z identyfikatorem deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Raport ZUS RSA: II. Dane identyfikacyjne płatnika składek

W tym bloku należy podać dane identyfikacyjne płatnika składek, które powinny być zgodne z danymi wykazanymi przez płatnika składek w formularzach ZUS ZPA/ ZUS ZFA/ ZUS ZIPA lub we wpisie do KRS/ CEIDG.

  • Pole 01 – należy wpisać numer NIP (nadany przez urząd skarbowy), nie stosując kresek między cyframi.

  • Pole 02 – należy wpisać numer REGON (nadany przez Główny Urząd Statystyczny).

  • Pole 03 – wypełnia wyłącznie płatnik składek, który jest osobą fizyczną, należy podać nr PESEL.

  • Pole 04–05 – wypełnia wyłączenie płatnik składek, będący osobą fizyczną, któremu nie nadano nr NIP, nr REGON lub nr PESEL. W polu 04 należy wybrać rodzaj dokumentu identyfikacyjnego, jeśli dowód osobisty należy wpisać 1, jeśli paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość obywatela Unii Europejskiej to należy wpisać 2. To co należy wpisać w pole nr 05 zależne jest od tego co zostało zaznaczone w polu 04. Jeśli 1, należy podać serie i numer dowodu osobistego, a jeśli 2, to należy podać serię i numer paszportu.

  • Pole 06 – powinno się wpisać nazwę skróconą, która została podana w zgłoszeniu płatnika składek lub we wniosku KRS/CEIDG-1.

  • Pole 07–09 – wypełnia wyłącznie płatnik składek, który jest osobą fizyczną, gdzie należy podać nazwisko, imię pierwsze oraz datę urodzenia płatnika składek. Jeśli nazwisko jest dwuczłonowe to człony należy oddzielić kreską. Datę urodzenia należy wpisać w kolejności dzień, miesiąc i rok.

Raport ZUS RSA: III-X. Dane dotyczące osoby ubezpieczonej

Następne osiem bloków w przedziale od III do X przeznaczone są dla kolejnych osób ubezpieczonych lub dla tej samej osoby ubezpieczonej, gdy występuje więcej niż jedna sytuacja, dla której należy sporządzić raport o wypłaconych świadczeniach, wynagrodzeniach i/lub przerwach w opłacaniu składek. Bloki wypełnia się zgodnie z zasadami określonymi poniżej.

Blok należy wypełnić na podstawie danych zawartych w zgłoszeniu do ubezpieczeń ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

A.

  • Pole 01 – należy wpisać nazwisko osoby ubezpieczonej (w nazwiskach dwuczłonowych poszczególne człony oddziela się).

  • Pole 02 – płatnik podaje pierwsze imię osoby ubezpieczonej, której dotyczy ten blok. w brzmieniu podanym na dokumencie zgłoszenia do ubezpieczeń ZUS ZUA/ ZUS ZZA lub w bloku IV dokumentu zmiany danych identyfikacyjnych ubezpieczonego ZUS

  • Pole 03 – należy wpisać kod typu identyfikatora P – PESEL, a w przypadku jego braku: 1 – dowód osobisty, 2 – paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

Co do zasady w imiennych raportach miesięcznych w przypadku obywateli polskich należy podawać pierwsze imię i nazwisko ubezpieczonego oraz numer PESEL, a w przypadku obcokrajowców do czasu nadania im identyfikatora PESEL należy podawać serię i numer paszportu.

B.

  • Pole 01 – należy wpisać sześcioznakowy kod tytułu ubezpieczenia, podany w zgłoszeniu do ubezpieczeń, właściwy dla danego ubezpieczonego, któremu wypłacono świadczenie lub za którego wykazywana jest przerwa.

  • Pole 02 – należy wpisać trzyznakowy kod świadczenia lub kod przerwy. Obowiązujące kody świadczenia i przerw znajdują się w załączniku nr 25 do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2020 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów.

  • Pole 03 i 04 – płatnik powinien podać „okres od” i „okres do” przerwy w opłacaniu składek lub okres wypłaconych świadczeń/ wynagrodzeń za czas absencji chorobowej.

W polu 03 płatnik wpisuje datę, od kiedy nastąpiła przerwa w opłacaniu składek lub nastąpiła wypłata świadczeń za czas absencji chorobowej (dzień/ miesiąc/ rok), natomiast w polu 04 płatnik wpisuje datę, do kiedy trwała przerwa w opłacaniu składek lub trwała wypłata świadczeń za czas absencji chorobowej (dzień/ miesiąc/ rok).

Okresy te nie mogą wykraczać poza ostatni dzień kalendarzowy miesiąca, za który jest sporządzany raport ZUS RSA. „Data od” i „Data do” mogą być wcześniejsze niż pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca, za który jest sporządzany raport, i nie mogą być późniejsze niż ostatni dzień miesiąca kalendarzowego, za który jest sporządzany raport).

  • Pole 05 – należy wpisać liczbę dni zasiłkowych lub liczbę wypłat.

  • Pole 06 – płatnik wpisuje kwotę wypłaconych świadczeń lub wynagrodzenia za czas absencji chorobowej (w przypadku przerw w opłacaniu składek innych niż zasiłki lub w przypadku, kiedy płatnikiem jest ZUS w tym pkt płatnik wpisuje 0).

Raport ZUS RSA: XI. Oświadczenie płatnika składek

Ostatni blok to potwierdzenie prawidłowości danych w formularzu ZUS RCA.

  • Pole 01 – należy wpisać datę wypełnienia formularza (dzień/ miesiąc/ rok).

  • Pole 02 – należy złożyć podpis (płatnik składek lub upoważniona osoba).

  • Pole 03 – należy przyłożyć pieczątkę płatnika składek (jeśli takową płatnik posiada).

Raport ZUS RSA: XII. Adnotacje ZUS

Blok ten jest przeznaczony do wypełnienia przez pracownika organu rentowego – płatnik składek tego bloku nie wypełnia.

ZUS RSA – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Pytanie

Odpowiedź

Jak wypełniać blok o danych osoby ubezpieczonej w przypadku długotrwałej choroby, często na przełomie roku

Okres „Data od” – „Data do” może wykraczać poza rok kalendarzowy. Jeżeli okres wypłacanego w danym miesiącu kalendarzowym świadczenia wykraczałaby poza rok kalendarzowy, należy w raportach ZUS RSA składanych za miesiąc, w którym dokonano wypłaty, wykazać okres i kwotę wypłaconego świadczenia w rozbiciu na 2 raporty, tj.:

  • w pierwszym raporcie należy wykazać okres do 31 grudnia oraz kwotę świadczenia przypadającą za wykazany okres, a

  • w drugim raporcie należy wykazać okres od 1 stycznia następnego roku oraz kwotę świadczenia przypadającego za ten okres.

Należy również pamiętać, że data w polu „Data do”, wykazana w tym raporcie, nie może wykraczać poza ostatni dzień miesiąca kalendarzowego, za który jest sporządzany raport (i w którym nastąpiła wypłata).

Czy raport ZUS RSA należy wypełniać w przypadku, kiedy to ZUS jest płatnikiem zasiłków

Tak, wówczas należy również wypełnić raport ZUS RSA według wskazanej instrukcji. Z tym, że w polu, gdzie należy podać kwotę wypłaconego świadczenia, należy wskazać kwotę zerową. Pozostałe dane wypełnia się tak jak w przypadkach, kiedy to pracodawca jest płatnikiem zasiłków.

Czy w raporcie ZUS RSA wykazuje się świadczenia i przerwy wypłacone w miesiącu, za który przysługują czy w miesiącu wypłaty

Wypłacone świadczenia należy wykazać w raporcie składanym za miesiąc, w którym zostały wypłacone.

Czy urlop wypoczynkowy i urlop bezpłatny wykazują się w raporcie ZUS RSA

Po pierwsze, urlop wypoczynkowy nie jest ani świadczeniem, ani przerwą w opłacaniu składek więc nie należy urlopu wypoczynkowego wykazywać w przedmiotowym raporcie. Po drugie, okres urlopu bezpłatnego, stanowi przerwę w opłacaniu składek więc przerwę tą należy wykazać w raporcie ZUS RSA z kodem przerwy 111.

Jak wypełnić raport ZUS RSA, jeżeli wypłacane zostaje podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do wysokości kwoty świadczenia rodzicielskiego

Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego przysługuje przez okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, przez który miesięczna kwota tego zasiłku pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego. Jest ustalane jako różnica między kwotą świadczenia rodzicielskiego a miesięczną kwotą zasiłku macierzyńskiego, pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Tak ustaloną kwotę należy wykazać w imiennym raporcie ZUS RSA. Wypłacone podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do wysokości kwoty świadczenia rodzicielskiego powinno być wykazane z kodem świadczenia/ przerwy – 329.

Autor: Jakub Pioterek
Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.
Słowa kluczowe:
raport ZUS RSARSAZUS RSA

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej