Praca zdalna po zmianach w Kodeksie pracy – 5 nowych wzorów wniosków z komentarzem eksperta

Katarzyna Wrońska-Zblewska

Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska

Dodano: 19 września 2022

Praca zdalna będzie mogła być wykonywana już od momentu nawiązania stosunku pracy (przy zawieraniu umowy o pracę), albo później – na wniosek pracownika. W pewnych przypadkach taki wniosek będzie dla pracodawcy wiążący. Oprócz tego nowelizacja zakłada całkowitą nowość, jaką ma być okazjonalna praca zdalna. Także wymagająca wniosku pracownika. Przyjrzyjmy się więc, co powinny zawierać takie wnioski. Sprawdź, jak sformułować zapisy w przypadku pracy zdalnej uzgodnionej przy zawieraniu umowy o pracę. Przekonaj się, jakie elementy powinien zawierać wiążący wniosek o pracę zdalną.

Przypomnijmy: projekt zmian w Kodeksie pracy przewiduje, że praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (praca zdalna). Praca zdalna będzie mogła być wykonywana:

  • na podstawie polecenia pracodawcy (w okresie m.in. obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii),
  • na podstawie uzgodnień pomiędzy stronami na etapie nawiązywania stosunku pracy,
  • na podstawie wniosku pracownika lub z inicjatywy pracodawcy (w czasie trwania stosunku pracy),
  • jako praca okazjonalna.

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Czy praca zdalna może być uzgodniona w umowie o pracę (bez wniosku pracownika)
  • Co będzie oznaczała w praktyce praca zdalna okazjonalna
  • Czy pracownik będzie mógł stale wykonywać pracę zdalną
  • W jakich przypadkach pracodawca będzie musiał uwzględnić wniosek pracownika o pracę zdalną
  • Jak powinien wyglądać wniosek o zaprzestanie pracy zdalnej

Praca zdalna uzgodniona w umowie o pracę (bez wniosku pracownika)

Jeśli tylko pozwoli na to rodzaj pracy, a kandydat na pracownika wyrazi chęć podjęcia pracy zdalnej od samego początku zatrudnienia, strony mogą ustalić taki sposób pracy od razu - zawierając umowę o pracę. W takim przypadku kandydat nie musi składać żadnego formalnego wniosku o wyrażenie zgody na wykonywanie pracy zdalnej. Konieczne jest natomiast:

  • uregulowanie zasad pracy zdalnej w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub w regulaminie konsultowanym z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy, albo w porozumieniu z pracownikiem,
  • przekazanie pracownikowi rozszerzonej informacji o warunkach zatrudnienia o określenie jednostki organizacyjnej pracodawcy, w której strukturze znajduje się stanowisko pracy pracownika wykonującego pracę zdalną, o osobie lub organie odpowiedzialnym za współpracę z pracownikiem oraz osobach upoważnionych do przeprowadzania kontroli w miejscu wykonywania pracy zdalnej,
  • zapoznanie z oceną ryzyka zawodowego dotyczącego pracy zdalnej oraz oświadczenie pracownika o tym, że zapoznał się z tą oceną ryzyka,
  • oświadczenie pracownika zawierające zapewnienie, że w miejscu, w którym będzie świadczył pracę zdalną zachowane są zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

Praca zdalna okazjonalna w trakcie zatrudnienia (na wniosek pracownika)

Praca zdalna okazjonalna to praca wykonywana na odległość w ilości nie przekraczającej 24 dni w ciągu roku kalendarzowego. Z założenia więc taka praca ma być sporadyczna i ma odbywać się na wniosek pracownika. Wniosek powinien zostać złożony w postaci papierowej lub elektronicznej (można go wysłać emailem), a projektowane przepisy nie określają ani koniecznych elementów takiego wniosku, ani tego czy wniosek powinien być przez pracownika uzasadniany. Nie wskazują także czy taki wniosek powinien zawierać jakieś załączniki i czy pracownik może złożyć jeden „otwarty” wniosek czy też musi składać wnioski dotyczące poszczególnych terminów, w których chciałby świadczyć pracę zdalną.

Skoro nowelizacja nie określa wspomnianych kwestii, treść wniosku może być w zasadzie dowolna. Pod warunkiem jednak, że będzie z niej jasno wynikało co najmniej:

  • kto składa wniosek (imię i nazwisko pracownika ubiegającego się o zdalną pracę okazjonalną),
  • do kogo wniosek jest kierowany (pracodawca lub osoba upoważniona przez pracodawcę do decydowania w jego imieniu o zgodzie lub jej braku),
  • w jakiej dacie praca zdalna ma być świadczona,
  • w jakim miejscu będzie wykonywana (okazjonalna praca zdalna top nadal praca zdalna, a więc miejsce jej świadczenia musi zostać wskazane przez pracownika i uzgodnione z pracodawcą).

Wniosek nie musi być uzasadniony, choć składający go pracownik może to zrobić wskazując powody, dla których go składa. Takie uzasadnienie może w praktyce pomóc w uzyskaniu zgody pracodawcy, lecz – co istotne – musi być dobrowolne (pracodawca nie może go od pracownika wymagać). Wniosek nie wymaga także żadnych załączników, choć pracownik może je dołączyć, jeśli chce.

Wniosek o okazjonalną pracę zdalną

Gdynia, 22 października 2022 r.

Janina Kowalska
Ul. Jabłoniowa 17a/3
81-555 Gdynia

Klimatex Sp z o.o.
Ul. Malinowa 3b
81-555 Gdynia

Wniosek o udzielenie zgody na okazjonalną pracę zdalną

Proszę o wyrażenie zgody na okazjonalną pracę zdalną w okresie 25-29 października 2022 r. Praca będzie świadczona przy wykorzystaniu służbowego laptopa oraz telefonu komórkowego w moim domu pod adresem Gdynia, ul. Jabłoniowa 17a/3.

Janina Kowalska

Wyrażam zgodę
Antoni Matejczyk
Prezes Zarządu

Nowelizacja nie określa w jakim terminie pracownik powinien złożyć wniosek o okazjonalną pracę zdalną. Zatem można go złożyć z kilkudniowym a nawet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby taki wniosek złożyć z dnia na dzień w przypadku zdarzeń nieprzewidzianych jak np. choroba dziecka. Choć w zależności od okoliczności, taki wniosek „z dnia na dzień” może być po prostu niemożliwy do akceptacji ze względów organizacyjnych (np. zostanie wysłany po godzinach pracy firmy, albo pracownik nie będzie miał narzędzi koniecznych do pracy „z domu” od następnego dnia).

Może pojawić się też pytanie, czy pracownik może złożyć wniosek o okazjonalną pracę zdalną jako wniosek generalny z zastrzeżeniem, że każdorazowy termin takiej pracy będzie ustalany przez strony? Przepisy projektowanej nowelizacji nie rozstrzygają tego. Wydaje się więc – skoro nowelizacja milczy w tym zakresie – że będzie to teoretycznie możliwe. Choć dyskusyjne. W praktyce więc lepiej stosować każdorazowy wniosek ze wskazaniem konkretnej daty, w jakiej okazjonalna praca zdalna miałaby przypadać.

Stała praca zdalna uzgodniona w trakcie zatrudnienia (na wniosek)

Oprócz zatrudnienia do pracy zdalnej oraz sporadycznej pracy zdalnej, nowelizacja przewiduje także zmianę dotychczasowego sposobu wykonywania pracy z tradycyjnej na zdalną. Taka zmiana będzie możliwa w każdym momencie, na wniosek pracownika, ale także z inicjatywy pracodawcy (w tym przypadku jak się zdaje wniosek pracownika zastąpi propozycja pracodawcy zaakceptowana przez zatrudnionego).

Poza przypadkami, gdy wniosek pracownika o pracę zdalną jest wiążący (wskazujemy je dalej) – pracodawca będzie mógł całkowicie swobodnie podjąć decyzję dotyczącą pracy zdalnej. Nie będzie więc musiał zgadzać się na nią, nawet wówczas, gdy rodzaj pracy będzie umożliwiał pracę na odległość, a pracownik będzie posiadał konieczne umiejętności oraz warunki lokalowe do takiej pracy.

Jeśli to pracownik jest inicjatorem zmiany dotychczasowego sposobu świadczenia pracy i proponuje pracę zdalną, musi w tym celu złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej. Podobnie jak w przypadku wniosku o okazjonalną pracę zdalną, projektowana nowelizacja nie określa ani wzoru wniosku, ani jego obowiązkowej treści ani także terminów jego złożenia.

Wniosek powinien zawierać co najmniej:

  • oznaczenie pracownika ubiegającego się o pracę zdalną (a w przypadku wiążącego wniosku o pracę zdalną także określenie okoliczności uzasadniających jego złożenia),
  • oznaczenie adresata (pracodawca lub osoba upoważniona przez pracodawcę do decydowania w jego imieniu o zgodzie lub jej braku),
  • datę, od kiedy praca zdalna ma się rozpocząć,
  • miejsce, w którym praca zdalna będzie wykonywana (miejsce jej świadczenia musi zostać wskazane przez pracownika i uzgodnione z pracodawcą).

Uzasadnienie nie jest obowiązkowe, lecz w praktyce może pomóc w uzyskaniu akceptacji wniosku. Wniosek nie wymaga także żadnych załączników, a pracownik może je dołączyć, jeśli chce.

Każda umowa o pracę powinna określać miejsce pracy pracownika. Pracownik, który do tej pory pracował np. w siedzibie firmy, i który „przechodzi” na pracę zdalną wykonywaną z domu w praktyce zmienia miejsce pracy. Co do zasady taka zmiana wymaga dokonania zmian w umowie o pracę. Jednak w tym zakresie resort pracy jest innego zdania wyjaśniając, że projektowane przepisy o pracy zdalnej stanowią regulację szczególną wobec kodeksowych zasad dotyczących treści umów o pracę, a uzgodnienie wykonywania pracy zdalnej powinno zawierać m.in. także miejsce świadczenia pracy.

Na podstawie z art. 6719 projektu ustawy wykonywanie pracy zdalnej będzie wymagało co do zasady uzgodnienia między stronami umowy o pracę. Takie uzgodnienie będzie mogło nastąpić przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia. Uzgodnienie dotyczące zmiany formy pracy z typowej na pracę zdalną będzie mogło być dokonane w postaci papierowej lub elektronicznej, z inicjatywy pracodawcy lub na wniosek pracownika. Warto zaznaczyć, iż przepis ten ustanawia wyjątek od regulacji zawartej w art. 29 § 4 K.p., zgodnie z którą zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej. W przypadku uzgodnienia pracy zdalnej w trakcie zatrudnienia ma bowiem miejsce modyfikacja istotnego składnika umowy o pracę, jakim jest miejsce wykonywania pracy. W praktyce zakres takiego uzgodnienia powinien obejmować sam fakt wykonywania pracy zdalnej, ustalenie, czy będzie to praca zdalna częściowa, czy też całkowita, jak również miejsce świadczenia pracy zdalnej.

Wniosek o pracę zdalną stałą – nieobligatoryjną

Gdynia, 22 października 2022 r.

Janina Kowalska
Ul. Jabłoniowa 17a/3
81-555 Gdynia

Klimatex Sp z o.o.
Ul. Malinowa 3b
81-555 Gdynia

Wniosek o udzielenie zgody na pracę zdalną

Proszę o wyrażenie zgody na pracę zdalną począwszy od 1 listopada 2022 r. Wnioskuję, aby praca mogła być świadczona przy wykorzystaniu służbowego laptopa oraz telefonu komórkowego w moim domu pod adresem Gdynia, ul. Jabłoniowa 17a/3.

Janina Kowalska

Wyrażam zgodę
Antoni Matejczyk
Prezes Zarządu

Praca zdalna w przypadkach, gdy pracodawca musi uwzględnić wniosek

W przypadku, gdy z inicjatywną zamiany wychodzi pracownik składając stosowny wniosek, pracodawca co do zasady nie będzie musiał go akceptować. Jednak w niektórych przypadkach wniosek pracownika będzie wiązał zatrudniającego, a odmowa wyrażenia zgody będzie dopuszczalna jedynie wyjątkowo.

W przypadkach, gdy uwzględnienie wniosku będzie obligatoryjne, pracodawca będzie mógł odmówić jego uwzględnienia tylko wyjątkowo – gdy nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca będzie musiał poinformować pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownika.

Również w tym przypadku przepisy nie regulują treści wniosku pracownika. W większości powinien on zawierać te same dane, co wniosek o stałą pracę zdalną nieobligatoryjną (czyli te, które wskazano w przypadku 3).

Przepisy nie wspominają o konieczności udokumentowania okoliczności, w których wniosek o pracę zdalną staje się wiążący (np. ciąża pracownicy, fakt wychowywania dziecka do lat 4, czy niepełnosprawność członka najbliższej rodziny). Mimo to wydaje się, że w tym przypadku udokumentowanie uprawnienia leży w interesie pracownika i pracownik powinien okazać pracodawcy dokumenty, na podstawie których składa wiążący wniosek o pracę zdalną.

A zatem jak się wydaje, uprawniony pracownik powinien okazać pracodawcy dokumenty, na podstawie których składa taki wniosek (np. zaświadczenie na podstawie ustawy „Za życiem”).

Wniosek o pracę zdalną stałą – obligatoryjną

Gdynia, 22 października 2022 r.

Janina Kowalska
Ul. Jabłoniowa 17a/3
81-555 Gdynia

Klimatex Sp z o.o.
Ul. Malinowa 3b
81-555 Gdynia

Wniosek o udzielenie zgody na pracę zdalną

Ze względu na ciążę proszę o wyrażenie zgody na pracę zdalną począwszy od 1 listopada 2022 r. Praca będzie świadczona przy wykorzystaniu służbowego laptopa oraz telefonu komórkowego w moim domu pod adresem Gdynia, ul. Jabłoniowa 17a/3. W załączeniu zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę.

Janina Kowalska

Wyrażam zgodę
Antoni Matejczyk
Prezes Zarządu

Wniosek o zaprzestanie pracy zdalnej

Jeśli praca zdalna została ustalona w czasie trwania stosunku pracy, każda ze stron umowy o pracę będzie mogła wystąpić z wiążącym wnioskiem, złożonym w postaci papierowej lub elektronicznej, o przywrócenie pracy stacjonarnej. Strony będą wówczas musiały ustalić termin, od którego nastąpi przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy, nie dłuższy niż 30 dni od dnia otrzymania wniosku. W razie braku porozumienia, przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy będzie następowało w dniu następującym po upływie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.

Taki wniosek nie będzie natomiast mógł zostać złożony przez pracodawcę w przypadku obligatoryjnej pracy zdalnej, chyba, że dalsza praca na odległość nie będzie możliwa ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Wniosek o zaprzestanie pracy zdalnej

Gdynia, 5 grudnia 2022 r.

Klimatex Sp z o.o.
Ul. Malinowa 3b
81-555 Gdynia

Janina Kowalska
Ul. Jabłoniowa 17a/3,
81-555 Gdynia

Wniosek o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy

Ze względu na zmiany organizacyjne związane z pozyskaniem nowych kluczowych klientów zwracam się o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej na dotychczasowych zasadach i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy w siedzibie pracodawcy. Proponuję aby powrót do poprzednich warunków wykonywania pracy nastąpił począwszy od 1 stycznia 2023r. Ponadto informuję, iż nadal będzie możliwość świadczenia pracy zdalnej okazjonalnie. Taka praca może być wykonywana na podstawie wniosku pracownika zaakceptowanego przez pracodawcę.

Antoni Matejczyk
Prezes Zarządu

Źródło:
Projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2335).

Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska
Katarzyna Wrońska-Zblewska

Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska

Prawnik, specjalista prawa pracy. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się zawodowo prawem pracy, autorka licznych publikacji z tego zakresu.
Słowa kluczowe:
praca zdalna

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej