Odprawa emerytalna dla pracownika samorządowego

Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 28 kwietnia 2024
Pytanie:

Zwracam się z uprzejmą prośbą o informację, czy w przypadku przejścia na emeryturę w 2022 roku pracownik zatrudniony na umowie o pracę jako pracownik samorządowy, jest zobligowany do poinformowania pracodawcy że zyskał status emeryta. Osoba ta zakończyła pracę 13 lipca 2022 r. a 14 lipca 2022 r. została zatrudniona ponownie, ale nadal z kodem pracowniczym 01 10 00. W marcu 2024 roku na podstawie pisma dyrektora placówki została jej przyznana odprawa emerytalna, która została wypłacona 26 lutego 2024 r. w związku z ponownym rozwiązaniem umowy o prace z 26 lutego 2024 r. i zatrudnieniem od 27 lutego 2024 r. już jako emeryt i zgłoszonym z 01 1010.Czy pracodawca nie miał obowiązku wypłaty odprawy już w 2022 r., oraz czy zakończenie pracy i ponowne zatrudnienie bez dnia przerwy jest zgodne w świetle prawa do odprawy emerytalnej?

Odpowiedź:

Pracodawca nie miał obowiązku wypłaty odprawy emerytalnej w 2022 r., jeżeli nie został wówczas poinformowany przez pracownika, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło w związku z przejściem na emeryturę. W opisanych w pytaniu okolicznościach, zakończenie pracy i ponowne zatrudnienie bez dnia przerwy nie pozbawiało pracownika prawa do odprawy emerytalnej.

Z komentarza eksperta Płace w firmie dowiesz się:

  • W jakiej wysokości pracownikowi samorządowemu przysługuje odprawa emerytalna
  • W jakim przypadku prawo do emerytury ulega zawieszeniu

Przeczytaj także:

Nagroda jubileuszowa dla pracownika samorządowego – terminy wypłaty, przykłady liczbowe

Zmiany w wynagrodzeniu pracownika samorządowego a urlop wychowawczy

Dodatek specjalny pracownika samorządowego z tytułu zastępstwa

Pobierz przydatne narzędzie:

Kalkulator stażu pracy

W jakiej wysokości pracownikowi samorządowemu przysługuje odprawa emerytalna

Zgodnie z art. 38 ust. 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, pracownikowi samorządowemu przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości:

  • po 10 latach pracy – 2-miesięcznego wynagrodzenia,
  • po 15 latach pracy – 3-miesięcznego wynagrodzenia,
  • po 20 latach pracy – 6-miesięcznego wynagrodzenia.

Na pracowniku nie ciąży prawny obowiązek poinformowania pracodawcy o przejściu na emeryturę. Jednakże z treści pytania wynika, że pracownik, rozwiązując z dniem 13 lipca 2022 r. umowę o pracę, nie poinformował pracodawcy, że następuje to w związku z przejściem na emeryturę. Dlatego też pracodawca, wobec braku takiej informacji, nie miał podstaw do wypłacenia pracownikowi odprawy emerytalnej. 

W jakim przypadku prawo do emerytury ulega zawieszeniu

Prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego (art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). Zatem aby przejść na emeryturę, należy rozwiązać stosunek pracy. Kolejny stosunek pracy można nawiązać już w następnym dniu. Przejście na emeryturę pozostaje skuteczne, a prawo do odprawy emerytalnej zostaje zachowane. Przy czym, aby pracodawca miał podstawę do wypłacenia takiej odprawy, konieczne jest posiadanie przez niego informacji, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło w związku z przejściem na emeryturę.

Podstawa prawna: 
  • Art. 38 ust. 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst. jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 530).
  • Art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst. jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1251 ze zm.).
Autor: Maciej Karpiński
Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Prawnik. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej