Czy uchodźca z Ukrainy może przepracować więcej godzin na zleceniu niż jest wpisanych w oświadczeniu o powierzeniu mu pracy

Karolina Kołakowska

Autor: Karolina Kołakowska

Dodano: 30 czerwca 2022
Pytanie:

Obcokrajowiec (uchodźca z Ukrainy) został zatrudniony na umowę zlecenia i zgłoszony na oświadczeniu o powierzeniu pracy do powiatowego urzędu pracy z kwotą 19,70 zł/godzina oraz z wymiarem 25 godzin w tygodniu. Czy może przepracować na zleceniu w danym miesiącu więcej niż 100 godzin?

Odpowiedź:

Nie jest dopuszczalne powierzenie pracy cudzoziemcowi w wyższym bądź niższym wymiarze czasu pracy albo liczbie godzin pracy niż określony w zarejestrowanym dla niego oświadczeniu.

W oświadczeniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi wskazuje się m.in. wymiar czasu pracy, który w przypadku umowy cywilnoprawnej określany jest poprzez liczbę godzin do przepracowania w tygodniu lub w miesiącu.

Ustawa o promocji zatrudnienia przewiduje, że wpis nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń nie jest wymagany, gdy:

  • nastąpiła zmiana siedziby lub miejsca stałego pobytu, nazwy bądź formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi albo przejęcie zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę;
  • nastąpiło przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę;
  • podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi i cudzoziemiec zawarli umowę o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej;
  • cudzoziemiec jest pracownikiem tymczasowym skierowanym przez pracodawcę do innego pracodawcy użytkownika niż określony w oświadczeniu – jeśli dane dotyczące pracy oferowanej cudzoziemcowi określone w oświadczeniu, z wyjątkiem miejsca wykonywania pracy, nie uległy zmianie.

Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi (uchodźcy z Ukrainy) ma obowiązek zapewnić ją w wymiarze dokładnie takim, jaki został określony w oświadczeniu o powierzeniu pracy. Jakiekolwiek zwiększenie liczby godzin czy jej zaniżenie ze względu na okoliczności, które dotyczą pracodawcy, mogłoby być traktowane jak powierzenie pracy wbrew warunkom wynikającym z zarejestrowanego oświadczenia.

Znajduje to potwierdzenie w stanowisku Departamentu Rynku Pracy MRPiPS z 3 kwietnia 2019 r. (znak: DRP.VIII.40321.85.2019.AD). Wynika z niego, że nie jest dopuszczalne powierzenie pracy cudzoziemcowi w wyższym bądź niższym wymiarze czasu pracy albo liczbie godzin pracy niż określony w wydanym dla niego zezwoleniu na pracę lub oświadczeniu, nawet jeśli powierzenie takiej pracy nie powodowałoby przekroczenia limitów pracy w godzinach nadliczbowych ani naruszenia innych przepisów Kodeksu pracy dotyczących czasu pracy.

Podstawa prawna: 

Art. 88z ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 690).

Autor: Karolina Kołakowska
Karolina Kołakowska

Autor: Karolina Kołakowska

adwokat w Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci, ekspert z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy
Słowa kluczowe:
uchodźca z Ukrainy

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej