Jak dokonywać potrąceń komorniczych ze świadczeń z ZFŚS

Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 28 września 2022
Pytanie:

Chciałabym zadać pytanie dotyczące potrącenia komorniczego z ZFSS ale rozliczanego „rzeczowo” w ramach systemu kafeteryjnego. W firmie rozliczamy tzw. wczasy pod gruszą z ZFSS jako przelew lub możliwość rozliczenia przysługujących środków w ramach kafeterii. Jeżeli pracownik rozlicza wczasy pod gruszą w ramach kafeterii, to tę wartość doliczamy do rozliczenia miesięcznego aby system „pilnował” limitu 2.000 zł zwolnionego z opodatkowania. Wątpliwość pojawia się, kiedy pracownik ma również zajęcie komornicze. Jak należy wówczas postąpić? Czy właściwe jest pomniejszenie przelewu pracownika o kwotę wczasów pod gruszą (która tak naprawdę została spożytkowana w ramach kafeterii, czyli tak jakby mamy do czynienia ze świadczeniem rzeczowym) i przekazanie tej wartości na rzecz zajęcia komorniczego? Co jeżeli przy takim założeniu pracownik otrzyma wartość niższą niż kwota wolna od potrąceń? Czy można uznać że kwota wolna została zachowana gdyż została „spożytkowana” w ramach kefeterii?

Odpowiedź:

Potrącenia komornicze ze świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie podlegają ograniczeniom przewidzianym dla potrąceń z wynagrodzenia za pracę.

Świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie mają charakteru wynagrodzenia za pracę, zatem potrącenia komornicze z tych świadczeń nie podlegają ograniczeniom, o których mowa w art. 87-91 Kodeksu pracy. W szczególności nie ogranicza ich przewidziana tam kwota wolna od potrąceń.

Zajęcie komornicze świadczeń z zfśs może nastąpić na podstawie art. 895 i nast. Kodeksu postępowania cywilnego.

Jeżeli świadczenie z zfśs jest realizowane poprzez wypłatę pracownikowi określonej kwoty pieniężnej, a komornik zajął nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale również inne wierzytelności pracownika, to z kwoty tego świadczenia należy dokonać potrącenia bez ograniczeń, o których mowa w art. 87–91 Kodeksu pracy.

Podstawa prawna: 
  • Art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 923 ze zm.).
  • Art. 87–91 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 poz. 1510 ze zm.).
  • Art. 895 i nast. ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1805 ze zm.).
Autor: Maciej Karpiński
Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Prawnik. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej