Według analityków najłatwiej pracę będzie można znaleźć w takich branżach, jak: budownictwo i transport (głównie mężczyźni), usługi, gastronomia, handel, IT, HoReCa (hotele, restauracje, catering), rolnictwo. Potrzebne będą także nauczycielki, tłumaczki, pielęgniarki, opiekunki najmłodszych i osób starszych. Sprawdź, jak zatrudniać Ukraińców i jakie prawa pracownicze im przysługują. Przekonaj się, jak rozliczać ich z ZUS i urzędem skarbowym i jak prowadzić dla nich dokumentację pracowniczą.

ZUS na swojej stronie internetowej publikuje informacje w języku ukraińskim

Na stronie internetowej ZUS publikowane są aktualne treści dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS możliwe będzie założenie swojego profilu w języku ukraińskim. „Pracujemy także nad innymi rozwiązaniami na rzecz uchodźców z Ukrainy. Będziemy o tym na bieżąco informować” – zapowiada szefowa ZUS. Polskie emerytury i renty na Ukrainie Jeśli osoba, która miała wypłacaną przez ZUS polską emeryturę lub rentę na rachunek w ukraińskim banku, nie może z powodu wojny pobierać swojego świadczenia na Ukrainie, może przekazać do ZUS prośbę o przekazywanie go na rachunek w Polsce lub w innym państwie, w którym aktualnie mieszka. Jeśli osoba, która miała wypłacaną przez ZUS polską emeryturę lub rentę na rachunek bankowy na Ukrainie, znajdzie się na terytorium Polski, może zwrócić się o pomoc w sprawie zmiany rachunku do najbliższej placówki ZUS lub przesłać prośbę o przekazywanie świadczenia na rachunek w Polsce za pośrednictwem poczty - do Oddziału ZUS w Rzeszowie, na adres: Oddział ZUS w Rzeszowie Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych ul. Piłsudskiego 12 35-075 Rzeszów Po zgłoszeniu nowego rachunku bankowego w Polsce, emerytura lub renta zostanie wypłacona od momentu, gdy dana osoba przestała pobierać świadczenie na Ukrainie. Jeśli osoba, która miała wypłacaną przez ZUS polską emeryturę lub rentę na rachunek bankowy na Ukrainie, znajdzie się na terytorium innego państwa (np.: Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech, czy Niemiec), może przesłać prośbę o przekazywanie świadczenia na rachunek w państwie, w którym aktualnie mieszka, za pośrednictwem poczty do Oddziału ZUS w Rzeszowie, na adres: Oddział ZUS w Rzeszowie Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych ul. Piłsudskiego 12 35-075 Rzeszów lub może zgłosić się do instytucji ubezpieczenia społecznego w tym państwie i przekazać informację o swoim problemie. Trzeba wtedy wskazać, że otrzymywało się emeryturę lub rentę z polskiego ZUS i z powodu wojny nie można jej dalej pobierać oraz podać nowy numer rachunku bankowego do otrzymywania świadczeń np. w Rumunii lub Mołdawii, Czechach, Słowacji. Lokalna instytucja przekaże sprawę do polskiego ZUS, w celu udzielenia pomocy. ZUS wznowi wypłatę emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy. Świadczenie będzie wypłacone od momentu, gdy dana osoba przestała pobierać świadczenie na Ukrainie.

  • Data: 01.03.2022

Pracodawcy mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy. Sprawdź, w jaki sposób

Jeżeli jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy zgłoś swoją ofertę pracy w najbliższym powiatowym urzędzie pracy lub poprzez formularz online na stronie: https://www.praca.gov.pl. Pamiętaj, aby w uwagach oferty dodać komentarz, że oferta skierowana jest do obywateli Ukrainy. Na każdym etapie składania oferty pracy możesz liczyć na wsparcie pracowników urzędów pracy lub konsultantów Zielonej Linii tel. 19524. W celu zgłoszenia oferty pracy przygotuj następujące informacje: nazwę firmy, adres, numer telefonu, numer identyfikacji podatkowej, nazwę stanowiska pracy, liczbę wolnych miejsc pracy w ramach stanowiska z uwzględnieniem liczby wolnych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, ogólny zakres obowiązków, miejsce wykonywania pracy, rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy, wysokość proponowanego wynagrodzenia brutto, datę rozpoczęcia pracy, informację o systemie i rozkładzie czasu pracy, system wynagradzania, wymiar czasu pracy i okres zatrudnienia w przypadku pracy na podstawie umowy o pracę albo okres wykonywania umowy w przypadku umowy cywilnoprawnej, jakie są oczekiwania wobec kandydatów do pracy, w tym: poziom wykształcenia, umiejętności, uprawnienia, doświadczenie zawodowe, znajomość języków obcych z określeniem poziomu ich znajomości. Aby zwiększyć dostępność oferty pracy dla obywateli Ukrainy poproś urząd pracy o przetłumaczenie oferty na język ukraiński. Twoja oferta zostanie wprowadzona do systemu teleinformatycznego urzędów pracy i upowszechniona w Centralnej Bazie Ofert Pracy - https://oferty.praca.gov.pl (w tym w języku ukraińskim). Na chwilę obecną aby zatrudnić legalnie obywatela Ukrainy musisz uzyskać dla niego jeden z dokumentów tj. zezwolenie na pracę lub oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy. Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy możesz uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w terminie 7 dni na okres do 24 miesięcy. Zezwolenie na pracę możesz uzyskać u właściwego Wojewody w terminie ok. 30 dni na okres do 3 lat. Źródło: www.gov.pl

  • Data: 28.02.2022

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej