Dwie umowy zlecenia z tym samym podmiotem o tym samym charakterze prac – co ze składkami ZUS

Autor: Emilia Derucka

Dodano: 4 marca 2024
Pytanie:

W tym roku nasza placówka bierze udział w dwóch projektach do których musimy zatrudnić na umowy zlecenia osoby z zewnątrz. Dla zatrudnionych osób od 01.01.2024 r. będą sporządzone dwie umowy zlecenia ze stawką godzinową. Pierwszy projekt dotyczy asystenta osoby niepełnosprawnej, natomiast drugi projekt dotyczy opieki wytchnieniowej, który skierowany jest do opiekunów osób niepełnosprawnych w celu odciążenia ich od codziennych obowiązków i zapewnienia czasowego zastępstwa podczas ich nieobecności w domu. Zakres czynności w obu projektach skupia się na opiece nad osobą niepełnosprawną i jest taki sam, tj. dotyczy pomocy w przemieszczaniu się i poruszaniu, utrzymaniu czystości w miejscu przebywania osoby wymagającej opieki, utrzymaniu higieny osobistej, pielęgnacji, jeśli ta jest potrzebna itp. Podsumowując, osoby te będą miały zawarte dwie umowy zlecenia z tym samym podmiotem o tym samym charakterze prac. Osoby, z którymi chcemy zawrzeć kolejną umowę zlecenia nie są zatrudnione z tytułu umowy o pracę. W związku z zaistniałą sytuacją jak należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych? Czy w takim przypadku z obu umów należy odprowadzić składki emerytalno-rentowe, składkę wypadkową i składkę zdrowotną? Nadmienia się, że z pierwszej w kolejności umowy zlecenia osiągną kwotę minimalnego wynagrodzenia lub więcej.

Odpowiedź:

Składki należy odprowadzić zarówno od jednej, jak i drugiej umowy zlecenia. Oznacza to, że zleceniobiorca wykonujący w tym samym czasie dwie umowy zlecenia o takim samym zakresie prac, zawarte z tym samym podmiotem, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z każdej z nich.

Osoby wykonujące pracę na podstawie umów zlecenia przyjęto nazywać zleceniobiorcami, a osoby współpracujące przy wykonywaniu tych umów osobami współpracującymi.

Zleceniobiorcy i osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Mogą też dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Zleceniobiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy, a osoby z nimi współpracujące – od dnia rozpoczęcia współpracy. Do dnia zakończenia współpracy każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnymi
i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. Obowiązek zgłoszenia należy do płatnika składek. Zgłoszenia dokonuje on w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe finansują, w równych częściach, ubezpieczeni i płatnicy składek.

Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego następuje na wniosek zleceniobiorcy lub osoby współpracującej. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony.

Objęcie dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku tylko wówczas, gdy zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie dokonane w terminie 7 dnia od daty powstania  obowiązku ubezpieczenia.

Ubezpieczenie chorobowe ustaje z następujących powodów:

  • zgłoszenia wniosku o wyłączenie z tego ubezpieczenia – ubezpieczenie ustaje od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został złożony,
  • ustania tytułu podlegania ubezpieczeniom- od dnia ustania tego tytułu.

Składki na ubezpieczenie chorobowe finansują w całości, z własnych środków, sami ubezpieczeni. Składki na ubezpieczenie chorobowe za zleceniobiorców i osoby z nimi współpracujące obliczają, rozliczają i przekazują do ZUS płatnicy składek, po potrąceniu ich ze środków ubezpieczonego. Płatnikiem składek w stosunku do zleceniobiorcy jest jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna, która zawarła z nim umowę zlecenia, agencyjną lub inną umowę o świadczenie usług, zwana potocznie  zleceniodawcą. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi przychód  w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, jeśli w umowie agencyjnej, umowie zlecenia lub innej umowie o świadczenie usług  określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie. Gdy umowa nie zawiera takich zapisów i w inny sposób reguluje odpłatność, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia.

Podstawa prawna: 

Art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1230 ze zm.).

Autor: Emilia Derucka

Autor: Emilia Derucka

Specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej