Wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK pracodawca otrzyma poprzez PUE ZUS

Dodano: 6 października 2021

Od 15 października 2021 r. przedsiębiorca nie otrzyma wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju do zawarcia umowy o zarządzanie PPK albo do przekazania do Polskiego Funduszu Rozwoju informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK z inną instytucją finansową. Obowiązek ten, przynajmniej na czas pandemii COVID-19, przejmie ZUS i będzie to robił w pełni elektronicznie.

Dnia 28 września 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, która zmienia ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1842).  Jest to ustawa z 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1777).

Nowa regulacja ma obowiązywać w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie roku od odwołania ostatniego z nich. Polega na dodaniu do ustawy covidowej regulacji umożliwiającej wysłanie wezwania, o którym mowa w art. 8 ust. 5 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1342), przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) z wykorzystaniem profilu informacyjnego w systemie teleinformatycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Po wejściu w życie nowych przepisów PFR przekaże do ZUS nazwę i NIP podmiotu zatrudniającego, który nie dopełnił obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie.

Następnie to ZUS udostępni wezwanie, o którym mowa powyżej, na profilu informacyjnym utworzonym w systemie teleinformatycznym. Wezwanie będzie uznawane za skuteczne w momencie odbioru tego wezwania przez podmiot zatrudniający, na profilu informacyjnym utworzonym w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS lub po upływie 14 dni od dnia umieszczenia tego wezwania na tym profilu – w przypadku jego nieodebrania.

Taka forma przekazania wezwania jest niewątpliwie formą bezpieczniejszą w kontekście pandemii – z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów. Informacja umieszczona w systemie informatycznym dociera szybciej niż przesyłka pocztowa. Jest to o wiele bardziej niezawodne, a także praktycznie nie pociąga za sobą żadnych kosztów. Jest to również uzasadnione w dzisiejszych czasach, w których elektronizacja postępuje bardzo szybko oraz gdzie znaczna większość pracodawców ma założony profil w systemie informatycznym ZUS (od 1 stycznia 2021 r. posiadanie profilu w systemie informatycznym ZUS będzie obowiązkowe dla wszystkich pracodawców).

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej