Praca w dniu wolnym od pracy a wynagrodzenie i czas wolny

Joanna Suchanowska

Autor: Joanna Suchanowska

Dodano: 18 marca 2024
Pytanie:

Z uwagi na szczególne potrzeby pracodawcy, wynikła konieczność obecności pracownika w sobotę ( która jest u nas ustalona jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy), ale w dwóch odstępach czasowych, tj. 7.30–8.30 (1 godz.) i ponownie 14.00–15.00 (1 godz.). W piątek przed tą sobotą pracownik rozpoczął pracę o 7.15 i pracował 8 godzin). Czy taka sytuacja (odstępy czasowe ) jest zgodna, z wystąpieniem nadgodzin i w tej sytuacji należy udzielić pracownikowi jednego dnia wolnego?

Odpowiedź:

Godziny pracy pracownika w dniu wolnym należy zsumować.

Z komentarza eksperta Płace w firmie dowiesz się:

  • Jak zgodnie z interpretacją Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej interpretować sformułowanie: „dzień wolny od pracy”
  • Jak rozliczyć pracownikowi pracę w dniu wolnym od pracy

Dowiedz się więcej o rozliczaniu wynagrodzeń:

Wideoszkolenie: Jak wypłacać wynagrodzenie przestojowe

Wideoszkolenie: Przywrócenie do pracy – wynagrodzenie, świadectwo pracy, korekty ZUS

Artykuł: Wynagrodzenie za wolne dla zleceniobiorcy zamiast urlopu wypoczynkowego

Porada: Premia półroczna a wynagrodzenie urlopowe

Jak zgodnie z interpretacją Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej interpretować sformułowanie: „dzień wolny od pracy”

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dniem wolnym od pracy są kolejne 24 godziny przypadające bezpośrednio po zakończeniu doby pracowniczej, z wyjątkiem dotyczącym art. 136 oraz 137 kp w którym przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 16 lub 24 godzin powoduje, że dzień wolny rozpoczyna się po upływie odpoczynku odpowiadającego co najmniej liczbie przepracowanych godzin niezależnie od tzw. odpoczynku tygodniowego.

Granicami dnia wolnego od pracy są zatem godzina zakończenia doby pracowniczej i odpowiadająca jej, po upływie 24 godzin, godzina w dniu następnym. W ramach wskazanego przedziału dokonuje się sumowania godzin pracy pracownika bez względu na przerwy występujące pomiędzy poszczególnymi odcinkami pracy.

Jak rozliczyć pracownikowi pracę w dniu wolnym od pracy

Pracownikowi, który ze względu na szczególne okoliczności wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (dla pracowników zatrudnionych od poniedziałku do piątku charakter takiego dnia ma sobota), przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

W zamian za pracę w takim dniu (np. w wolną sobotę) pracodawca ma obowiązek wyznaczyć pracownikowi cały dzień wolny od pracy nawet gdy łączna liczba godzin pracy w tym dniu wynosiła 2 godziny. Dzień wolny od pracy w zamian za pracę w wolną sobotę pracodawca powinien wyznaczyć w terminie uzgodnionym z pracownikiem, nie później jednak niż do końca okresu rozliczeniowego.

W przypadku niewyznaczenia dnia wolnego od pracy, przepracowane przez pracownika godziny w sobotę, spowodują powstanie pracy nadliczbowej wynikającej z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy, z tytułu której pracownik nabywa prawo do normalnego wynagrodzenia powiększonego o 100% dodatek. 

Podstawa prawna: 

Art. 128 ust. 3, art. 1513 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.).

Autor: Joanna Suchanowska
Joanna Suchanowska

Autor: Joanna Suchanowska

Adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, szkoleniowiec z dużym doświadczeniem prowadzący zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte; autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej