Jakie obowiązki podatkowe ma pracodawca, gdy pracownik nie dostarczył PIT-2

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 27 października 2023
Pytanie:

Z dniem 13 września 2023 r. zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony. Pracownik w pierwszym dniu pracy podpisał tylko umowę o pracę, a od 14 września 2023 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik otrzymał PIT-2, ale do tej pory nie złożył do działu wypełnionego oświadczenia. W związku z powyższym czy koszty uzyskania przychodu pracownik powinien mieć naliczone i ulgę podatkową?

Odpowiedź:

Przy obliczaniu zaliczki na PIT należy uwzględnić pracownicze koszty uzyskania przychodów. Nie dotyczy to natomiast ulgi podatkowej.

Prawo do korzystania z tzw. pracowniczych kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) przysługuje zatrudnionym niezależnie od tego, czy w danym okresie faktycznie świadczyli oni pracę, czy też nie. Istotne jest natomiast to, czy w tym czasie osoby te osiągały przychody ze stosunku pracy, które te koszty będą pomniejszać. Jeżeli po podpisaniu umowy o pracę podatnik udał się na zwolnienie lekarskie, w związku z czym jest mu wypłacane wynagrodzenie chorobowe, to uzyskuje z tego tytułu przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Przypomnijmy, że wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane przez pracodawcę.

Przysługuje ono za czas niezdolności do pracy m.in. wskutek choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia. trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Zgodnie z art. 92 § 1 Kodeksu pracy, należy się ono w wysokości do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. wynagrodzenie to jest przychodem ze stosunku pracy. Dlatego też pracodawca przy obliczaniu od niego zaliczki na PIT powinien uwzględniać koszty uzyskania przychodu.

Zasiłek chorobowy, gdy pracownik nie dostarczył PIT-2

Wypłaca go ZUS, a także (w imieniu ZUS) niektórzy pracodawcy za czas ww. niezdolności do pracy trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (zaś w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, trwającej łącznie dłużej niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego).

Zasiłek chorobowy – w przeciwieństwie do wynagrodzenia chorobowego – nie jest przychodem podatnika ze stosunku pracy. Zalicza się go do tzw. przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Jak wskazuje bowiem treść drugiego ze wskazanych przepisów, do tego rodzaju przychodów należą m.in. zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego. W związku z tym, przy obliczaniu zaliczek na PIT od zasiłku chorobowego – pracowniczych kosztów uzyskania przychodów nie uwzględnia się. Jeżeli zaś w danym miesiącu podatnik otrzymywał zarówno wynagrodzenie (zwykłe i/lub chorobowe), jak i zasiłek chorobowy, to powszechnie przyjmuje się, że przysługują mu koszty w pełnej wysokości. Należy uznać, że tak będzie również w rozpatrywanym przypadku, w odniesieniu do wynagrodzenia za wrzesień (w którym pracownik uzyskał przychody ze stosunku pracy). Przy czym jeśli wspomniane wcześniej, zryczałtowane koszty uzyskania okażą się wyższe od osiągniętego przychodu, podlegają one ograniczeniu do jego wysokości.  

Ulga podatkowa, gdy pracownik nie dostarczył PIT-2

Jeśli zaś chodzi o ulgę podatkową, to zgodnie z art. 31b ust. 1 ustawy o PIT, warunkiem jej stosowania (tj. pomniejszania miesięcznej zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek) jest złożenie temu płatnikowi oświadczenia o stosowaniu pomniejszenia (PIT-2). Skoro jak wynika z opisanego stanu faktycznego, nowy pracownik nie złożył pracodawcy (płatnikowi) takiego oświadczenia, a jedynie pobrał w tym celu druk PIT-2, nie ma podstaw do uwzględniania omawianej ulgi.

Podstawa prawna: 

Art. 10 ust. 1 pkt 9, art. 20 ust. 1, art. 22 ust. 2, art. 31b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.).

Autor: Mariusz Olech
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej