Urlopy wypoczynkowe, odszkodowania, czas pracy – poznaj 5 wyroków Sądu Najwyższego

Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

Dodano: 24 października 2023
Wokresie absencji spowodowanej tymczasowym aresztowaniem pracownik nie może korzystać z urlopu wypoczynkowego. W przypadku nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy przywrócenie do pracy jest roszczeniem priorytetowym pracy. Warunkiem wypłaty jednorazowego odszkodowania po zmarłym pracowniku nie jest pobieranie renty wypadkowej. Nowych oczekiwań pracodawcy nie można egzekwować za okres wsteczny. Milczenie pracodawcy nie oznacza jeszcze akceptacji zmniejszenia wymiaru czasu pracy. Sprawdź 5 wyroków Sądu Najwyższego dotyczących rozliczeń z pracownikami.

W okresie absencji spowodowanej tymczasowym aresztowaniem pracownik nie może korzystać z urlopu wypoczynkowego

Okres pobytu pracownika w areszcie jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy. W rozumieniu art. 165 kp stanowi on przeszkodę w rozpoczęciu korzystania z uprawnienia urlopowego. Wyrok Sądu Najwyższego z 22 listopada 2022 r. (sygn. akt II PSKP 20/22).

Stan faktyczny Joanna P. pracowała w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK) na stanowisku wiceprezesa zarządu. Z tego tytułu otrzymywała wynagrodzenie w kwocie 23 tys. zł.

Zgodnie z regulaminem pracy obowiązującym w SKOK-u pracownicy mogli rozpocząć urlop wypoczynkowy po uzyskaniu pisemnej zgody pracodawcy na wniosku urlopowym, który następnie powinien być przekazany kadrom. Wnioski urlopowe były przechowywane wraz z kartami ewidencji czasu pracy.

W latach 2013–2014 pracownica kilkakrotnie składała wnioski urlopowe i otrzymywała stosowne zgody, których udzielał jej prezes zarządu. Dnia 23 kwietnia 2014 r. Joanna P. została zatrzymana przez Policję w związku z prowadzonym postępowaniem karnym, a postanowieniem z 25 kwietnia 2014 r. sąd rejonowy zastosował wobec niej środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, który został później przedłużony do 23 października 2014 r. zz Pracownica w trakcie pierwszych dni pobytu w areszcie śledczym złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego w wymiarze 145 dni, poczynając od 23 kwietnia 2014 r. (daty zatrzymania). Kolejny wniosek urlopowy dostarczyła po przedłużeniu okresu tymczasowego aresztowania. W sumie pracownica wnioskowała o udzielenie jej urlopu na okres przypadający od 23 kwietnia 2014 r. do 18 listopada 2014 r.

Pismem z 12 stycznia 2015 r. zarządca komisaryczny SKOK powiadomił Joannę P., że uznał udzielenie jej urlopu wypoczynkowego 23 kwietnia 2014 r. przez ówczesnego prezesa zarządu za czynność pozorną w rozumieniu art. 83 § 1 kc, a tym samym nieważną i nieskuteczną. Dodatkowo wskazał, że stosunek pracy łączący Joannę P. ze SKOK-iem ustał na mocy art. 66 § 1 kp 24 lipca 2014 r. (z upływem 3 miesięcy pobytu w areszcie). Kolejnym pismem, z 19 stycznia 2015 r., zarządca komisaryczny uznał jednak, że nieobecność pracownicy w miejscu pracy od 23 kwietnia do 9 listopada 2014 r. była spowodowana korzystaniem z urlopu wypoczynkowego, a dalsza absencja – przypadająca od 10 listopada 2014 r. – przebywaniem na zwolnieniu lekarskim. W tej sytuacji zarządca komisaryczny oświadczył, że stosunek pracy Joanny P. nie wygasł na podstawie art. 66 § 1 kp, wobec czego wcześniejsze pismo (z 12 stycznia 2015 r.) należy potraktować jako nieistniejące.

Niedługo potem została ogłoszona upadłość SKOK-u i wyznaczony w tej sprawie syndyk pismem z 11 czerwca 2015 r. powiadomił Joannę P., że jej umowa o pracę wygasła z dniem 23 lipca 2014 r. na podstawie art. 66 § 1 kp. Syndyk wystawił pracownicy świadectwo pracy zawierające taką informację. Pracownica została jednocześnie pouczona o prawie do złożenia odwołania do sądu pracy. Skorzystała z tego uprawnienia, żądając ustalenia przez sąd, że pozostawała ze SKOK-iem w stosunku pracy od 23 lipca 2014 r. do 15 czerwca 2015 r. Dodatkowo zażądała przywrócenia do pracy lub odszkodowania z tytułu naruszenia przez pracodawcę przepisów o wygaśnięciu umowy o pracę. Pracownica przegrała spór w obu instancjach, wobec czego złożyła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Stanowisko Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy również nie przyznał pracownicy racji. Uznał, że według art. 66 § 1 kp umowa o pracę wygasa nie z upływem 3 miesięcy stosowania względem pracownika środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, ale z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy spowodowanej jego tymczasowym aresztowaniem.

Jest to istotna różnica, ponieważ dosłowne odczytanie art. 66 § 1 kp prowadzi do wniosku, że warunkiem wygaśnięcia umowy o pracę jest to, żeby pracownik był nieobecny w pracy z powodu tymczasowego aresztowania przez okres pełnych 3 miesięcy. Mając zaś na względzie treść art. 265 kpk, okazuje się, że 3-miesięczny okres tymczasowego aresztowania należy liczyć od daty zatrzymania pracownika, a nie od daty wydania postanowienia o jego tymczasowym aresztowaniu. Innymi słowy: do okresu przewidzianego w art. 66 § 1 kp wlicza się cały okres faktycznego pozbawienia pracownika wolności.

Z art. 66 § 1 kp wynikają dwie przesłanki wygaśnięcia (z mocy prawa) stosunku pracy:

1) upływ 3-miesięcznej absencji,

2) okoliczność, że przyczyną absencji było tymczasowe aresztowanie pracownika.

W przypadku Joanny P. oba te warunki zostały spełnione, co oznacza, że nie można zgodzić się z twierdzeniem pracownicy, że przyczyną jej nieobecności w pracy od 23 kwietnia 2014 r. był wnioskowany przez nią urlop wypoczynkowy.

Gdy chodzi o realizację przez pracownika uprawnienia do skorzystania z corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, do którego prawa nie może się zrzec (art. 152 kp), to urlop ten – w ujęciu prawnym – oznacza coroczne, płatne zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy, w celu umożliwienia mu wypoczynku. Celem urlopu jest wypoczynek rozumiany jako regeneracja sił albo zdolności psychofizycznej do pracy. W tej płaszczyźnie trudno zgodzić się z pracownicą, że cel urlopu wypoczynkowego może być zrealizowany w trakcie pobytu w areszcie śledczym.

Warto przy tym zwrócić również uwagę na fakt, że w sytuacjach wyjątkowych pracownik może być odwołany z urlopu. Oceny przyczyn uzasadniających odwołanie pracownika z urlopu dokonuje pracodawca, a pracownik jest zobligowany podporządkować się decyzji pracodawcy zarówno wtedy, gdy nie podał on przyczyny stanowiącej podstawę odwołania, jak i wtedy, gdy podana przyczyna – zdaniem pracownika – nie uzasadnia odwołania z urlopu. To zaś oczywiste, że pracownik pozbawiony wolności w ramach tymczasowego aresztowania nie jest w stanie wykonać takiego polecenia.

Konsekwencje wyroku dla pracodawcy. Okres pobytu pracownika w areszcie jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. w tym okresie pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę), który w rozumieniu art. 165 kp stanowi przeszkodę w rozpoczęciu korzystania z uprawnienia urlopowego. W takiej sytuacji – jak trafnie zauważył syndyk – umowa o pracę łącząca powódkę ze SKOK-iem wygasła z dniem 23 lipca 2014 r.

W artykule przeczytasz:

  • Pracodawca, który w postępowaniu sądowym powołuje się na niemożność lub niecelowość przywrócenia pracownika do pracy, nie może skutecznie wskazywać na okoliczności zwolnienia pracownika, które uprzednio przedstawił w piśmie rozwiązującym umowę o pracę.
  • Członkom rodziny ubezpieczonego przysługuje jednorazowe odszkodowanie także w razie śmierci wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej rencisty, który ma ustalone w decyzji organu rentowego prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.
  • Utrata zaufania może być argumentem uzasadniającym wypowiedzenie umowy o pracę. Jednak może ona wystąpić tylko wtedy, gdy pracodawca ocenia bieżące czynności pracownika, a nie te, które zostały dokonane w przeszłości i nie były wcześniej kwestionowane przez przełożonych. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji zmian personalnych w organach zarządzających czy na stanowiskach kierowniczych, którym zwalniany pracownik podlega.
  • Wniosek pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego o obniżenie wymiaru czasu pracy zasadniczo wiąże pracodawcę. Występują jednak sytuacje, w których można odmówić jego uwzględnienia. Samo złożenie wniosku – bez formalnej akceptacji ze strony pracodawcy – nie uprawnia zatem pracownika do korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy.

Przeczytaj tak ż e:

Wypowiedzenie umowy o pracę i świadczenia dla pracowników – 5 ważnych wyroków Sądu Najwyższego

Czynności, które mogą być przedmiotem umowy zlecenia lub umowy o dzieło zgodnie z orzecznictwem Sądu Apelacyjnego i Sądu Najwyższego

Nagroda i premia to dwa różne świadczenia – sprawdź najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego

Pozostało jeszcze 77% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Testuj portal Placewfirmie.pl i papierowy magazyn Płace w firmie przez 14 dni BEZPŁATNIE.

To kompleksowy serwis ekspercki dla specjalistów zajmujących się płacami w firmach w którym znajdziesz:

  • Informacje o zmianach prawnych,
  • Konsekwencje wyroków sądowych i interpretacji podatkowych dla pracodawców
  • Każde zagadnienie wyjaśnione od strony składek ZUS, podatku PIT i obowiązków pracodawcy wobec pracownika,
  • Kalkulatory, wzory dokumentów, wskaźniki płacowe, akty prawne, raporty
  • Indywidualne konsultacje e-mailowe z ekspertami,
  • 3 razy w tygodniu newsletter Przegląd płac i ZUS.
Sprawdź ofertę »

Logowanie:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Michał Culepa

Autor: Michał Culepa

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej