Restrukturyzacja w firmie: wypowiedzenie zmieniające – kiedy pracodawca zapłaci odprawę

Rafał Krawczyk

Autor: Rafał Krawczyk

Dodano: 19 września 2022
Nachodzące spowolnienie gospodarcze wymusi na wielu firmach restrukturyzację zatrudnienia. Nie zawsze wiąże się ona z definitywnym zwolnieniem pracowników. Czasem ogranicza się do zmiany warunków pracy lub płacy. Pracownik, który nie zgadza się z wypowiedzeniem zmieniającym warunki zatrudnienia, ostatecznie też może stracić pracę. Umowa po odmowie przyjęcia nowych warunków rozwiąże się bowiem po upływie okresu wypowiedzenia. Pracodawca staje wówczas przed dylematem, czy wypłacić takiemu pracownikowi odprawę. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Tym bardziej warto poznać reguły wypłaty odpraw w takich sytuacjach, aby nie narażać się na zbędny i kosztowny proces z pracownikiem.

Wypowiedzenie warunków pracy, które powinno nastąpić w formie pisemnej, stanowi ofertę, która może zostać zaakceptowana przez pracownika. Wypowiedzenie zmieniające oprócz oferty przyjęcia przez pracownika nowych warunków pracy zawiera w sobie jednak także wypowiedzenie definitywne. Oznacza to, że od momentu złożenia oferty rozpoczyna się bieg terminu wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia zmieniającego odpowiada okresowi wypowiedzenia definitywnego. Jeżeli pracownik przyjmie ofertę pracodawcy następuje zmiana warunków umowy o pracę. W tej sytuacji nie ma mowy o wypłacaniu odprawy, bo pracownik dalej pracuje. Kwestia ta staje się istotna dopiero wtedy, gdy pracownik nie zdecyduje się na przyjęcie zaproponowanej zmiany. Wypowiedzenie zmieniające staje się wówczas zwykłym wypowiedzeniem, które prowadzi do rozwiązania stosunku pracy. Dlatego pracownik powinien zostać pouczony o sposobie i terminie przyjęcia lub odrzucenia oferty pracodawcy. Przyjęcie oferty nastąpić powinno przez upływem połowy okresu wypowiedzenia, czyli przy wypowiedzeniu 2-tygodniowym przed upływem tygodnia, przy wypowiedzeniu miesięcznym przed upływem 2 tygodni, a przy wypowiedzeniu 3-miesięcznym przed upływem półtora miesiąca od dnia złożenia wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki, co skutkowało będzie zmianą umowy.

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Czy pracodawca wręczając pracownikowi wypowiedzenie zmieniające, musi mieć na względnie warunki, jakie proponuje
  • Kiedy pracodawca wypłaci odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych
  • Ile wynosi maksymalna wysokość odprawy przy wypowiedzeniu zmieniającym

Pozostało jeszcze 91% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Testuj portal Placewfirmie.pl i papierowy magazyn Płace w firmie przez 14 dni BEZPŁATNIE.

To kompleksowy serwis ekspercki dla specjalistów zajmujących się płacami w firmach w którym znajdziesz:

  • Informacje o zmianach prawnych,
  • Konsekwencje wyroków sądowych i interpretacji podatkowych dla pracodawców
  • Każde zagadnienie wyjaśnione od strony składek ZUS, podatku PIT i obowiązków pracodawcy wobec pracownika,
  • Kalkulatory, wzory dokumentów, wskaźniki płacowe, akty prawne, raporty
  • Indywidualne konsultacje e-mailowe z ekspertami,
  • 3 razy w tygodniu newsletter Przegląd płac i ZUS.
Sprawdź ofertę »

Logowanie:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej