Czy umowę zlecenia uwzględniać w podstawie zasiłkowej

Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 4 stycznia 2024
Pytanie:

Pracuję w jednostce budżetowej. Mam pytanie dotyczące ustalenia wysokości podstawy zasiłkowej. Pracownik zatrudniony na umowę o pracę chorował od 20 do 24 października 2023 r. Podstawa zasiłkowa liczona jest z okresu 1 października 2022 r. do 30 września 2023 r. (12 miesięcy). W grudniu 2022 r. z własnym pracownikiem zawarta była umowa zlecenia, na okres od 1 do 14 grudnia 2022 r. Czy wynagrodzenie z tej umowy zlecenia wliczamy do podstawy zasiłkowej?

Odpowiedź:

Tak, przychód uzyskany z tytułu umowy zlecenia wykonywanej z własnym pracownikiem należy wliczać do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego, nawet jeśli umowa ta się zakończyła.

Co do zasady podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. W szczególnych przypadkach (np. zatrudnienie przez okres krótszy niż 12 miesięcy) podstawę wymiaru świadczenia ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy kalendarzowych zatrudnienia.

Premie i inne składniki wynagrodzenia, podlegające uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Ponadto, zgodnie z bieżącymi wyjaśnieniami ZUS, przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej ze swoim pracodawcą powinien zostać przyjęty do podstawy wymiaru chorobowych (zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego, czy też świadczenia rehabilitacyjnego) niezależnie od tego, czy umowa zlecenia się zakończyła, czy trwa nadal.

Jest to zmiana poprzedniego stanowiska. Dotychczas zgodnie z wyjaśnieniami ZUS takiego przychodu nie należało przyjmować do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w przypadku wygaśnięcia umowy zlecenia. Zmianę stanowiska należy stosować w stosunku do bieżących spraw.

Podsumowując przychód z umowy cywilnoprawnej pracownika, jeśli został uzyskany za okres z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego powinien zostać przyjęty do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, niezależnie czy umowa zlecenia trwa, czy wygasła. Dlatego przychód tej osoby uzyskany z tytułu umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem, należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku.

Przykład

Pani Halina zawarła z własnym pracodawcą umowę zlecenia na okres od 1 grudnia 2022 r. do 14 grudnia 2022 r. W okresie od 20 do 24 października 2023 r. przedłożyła w zakładzie pracy zwolnienie lekarskie chorobowe. Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracodawca uwzględni wynagrodzenie osiągnięte przez ubezpieczoną w okresie od października 2022 r. do września 2023 r., w tym wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia uzyskane za okres wykonywania umowy zlecenia w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 14 grudnia 2022 r.

Podstawa prawna: 

Art. 67 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1732 ze zm.).

Autor: Jakub Pioterek
Jakub Pioterek

Autor: Jakub Pioterek

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalista w zakresie zagadnień związanych z ubezpieczeniami społecznymi.Od kilku lat związany z administracją publiczną.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej