Dodatkowe wynagrodzenie roczne (trzynastka) a zmiana wymiaru czasu pracy

Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 18 marca 2024
Pytanie:

Mam pracowników w KSC pracujących w egzekucji, w zespołach. Wypracowane prowizje dzielą po równo na wszystkich pracowników zespołu. Na zwolnieniu lekarskim przebywa pracownik, który otrzymuje stałe angażowe wynagrodzenie oraz zmienne – wynagrodzenie prowizyjne. W podstawie zasiłku uwzględniam DWR naliczane z wynagrodzenia i prowizji. Wysokość wynagrodzenia rocznego oraz prowizji nie jest uzależniona od wymiaru etatu. Pracownik stał się niezdolny do pracy po zmianie wymiaru etatu. Czy zatem nagrodę roczna z prowizji wypłacone za rok poprzedni należy przeliczyć średnim współczynnikiem wymiaru czasu pracy czy przyjść do podstawy faktycznie kwotę wypłacona?

Odpowiedź:

Okoliczność zmiany wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony, nie wpływa na sposób obliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Stanowi ono 8,5% wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Z komentarza eksperta Płace w firmie dowiesz się:

W jaki sposób oblicza się dodatkowe wynagrodzenie roczne – trzynastkę

Przeczytaj także:

Trzynastki za 2023 rok – aktualności, dokumentacja, kalkulator

Trzynastka dla pracownika, który przeszedł na emeryturę

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1690), dodatkowe wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.

Podstawa prawna: 

Art. 4 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 1690).

Autor: Maciej Karpiński
Maciej Karpiński

Autor: Maciej Karpiński

Specjalista z zakresu prawa pracy, zarządzania pracownikami i funkcjonowania samorządu terytorialnego. Prawnik. Wykładowca na kursach kadrowo-płacowych. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m. in. pracę na kierowniczych stanowiskach w działach personalnych banków oraz w komórkach audytu i kontroli, w samorządzie terytorialnym.

Numer 275 Maj 2024 r.

Numer 275 Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej